banner2

ABD'li dergiden Hakan Fidan yorumu: İstihbarat şefi bir numaralı diplomat oldu

ABD merkezli Forbes dergisi, Dışişleri Bakanlığı'na atanan Hakan Fidan ile ilgili analiz yayınladı. Forbes, ''Türkiye'nin İstihbarat Şefi, bir numaralı diplomat oldu'' yorumunda bulundu.

Gündem 05.06.2023, 12:22 05.06.2023, 12:58
Abone ol
ABD'li dergiden Hakan Fidan yorumu: İstihbarat şefi bir numaralı diplomat oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Çankaya Köşkü’nde gerçekleştirilen programda 'Türkiye Yüzyılı Kabinesi'ni açıkladı.

Erdoğan'ın açıklamaları dünyada geniş yer bulmaya devam ediyor. Yabancı görsel ve yazılı medya gözlerini Türkiye'ye çevirmiş durumda.

Dünyada en dikkat çeken isimlerden biri de Hakan Fidan oldu. Forbes, Dışişleri Bakanlığı'na atanan Hakan Fidan ile ilgili analiz yayınladı.

''BU DEĞİŞİM SADECE BÜROKRATİK BİR DEĞİŞİKLİK DEĞİL''

'Türkiye'nin istihbarat şefi bir numaralı diplomat oldu' başlıklı yazıda şu ifadelere yer verildi:

''Bu değişim sadece bürokratik bir değişiklik değil; ABD'den Avrupa Birliği'ne, Rusya'dan Ortadoğu'nun labirent siyasetine kadar her dış paydaşa açık bir çağrıdır. İstihbarat portföyü, onu ülkenin siyasi manzarasında önemli bir figür olarak şekillendirerek, uluslararası ilişkilere katılımını yıllarca dikte etti.''

Forbes yeni görevinin Fidan'a küresel sahnede silinmez bir iz bırakmak için çok önemli bir fırsat sunduğunun altını çizdi.

''TANIDIĞIM BİRÇOK DEVLET BAŞKANI FİDAN'LA ÇALIŞMIŞ YA DA İLİŞKİ KURMUŞ'' 

'Fidan zaten Türkiye'nin en önemli dış politika aktörlerinden biriydi' diyen Forbes yazısında, ''BBC muhabiri, Birleşik Krallık Parlamentosu Dış İlişkiler Komitesi eski Uzman Danışmanı ve düşünce kuruluşu analisti olarak görev yaptığım süre boyunca, devlet başkanları, üst düzey istihbarat görevlileri, bakanlar, politikacılar gibi bir dizi etkili şahsiyetle etkileşimde bulunma ayrıcalığına sahip oldum. Dünyanın dört bir yanından. Bu kişilerin birçoğu doğrudan Fidan'la çalışmış ya da ilişki kurmuş, yolları Pakistan'dan Ortadoğu'ya, Avrupa'ya ve ABD'ye kadar çeşitli yerlerde kesişmiştir. Konuşmalar kaçınılmaz olarak Türk dış politikasına ve ülkenin sınırlarının ötesindeki eylemlerine yönelmiştir'' ifadeleri kullanıldı.

'Bu sohbetlerde Türkiye'nin küresel hamlelerine yön veren görünmeyen el MİT'in önemi her zaman vurgulandı' diyen Forbes'un analizi şöyle devam ediyor;

''Konuştuğum herkes Fidan'ın zekasını ve stratejik becerisini tanıyor, hatta bazıları ona Dr. Fidan diyor. Geniş uluslararası bağlantıları ile Fidan, küresel siyasetin karmaşık dünyasında Türkiye'nin stratejik navigasyonunun birincil tasarımcısı olarak öne çıktı. Bu nedenle, son ilerlemesi şaşırtıcı değil, onunla etkileşime girenler tarafından kabul edilen, yeteneklerinin bir doğrulaması.''

''BU BAŞARININ KALBİ, AKLIN RİTMİYLE ATAR''

Fidan'ın MİT başkanı olarak yaptığı etkiyi de mercek altına alan Forbes ''Askeri diplomasi dünyasında, Türkiye genellikle insansız hava aracı teknolojisinin merceğinden tanındı. Ancak bu başarının kalbi, aklın ritmiyle atar. Bu askeri gücü besleyen, Fidan gibilerin özenle toplayıp stratejik olarak konuşlandırdığı istihbarattır'' değerlendirmesinde bulundu.

'MİT'in sağladığı zengin istihbarat damarı olmasaydı, askeri girişimlerinin etkinliği büyük ölçüde azalırdı' diyen Forber yazıda ''Fidan'ın Dışişleri Bakanlığı'na yükselişi, daha önceki zorluklara rağmen, Türk dış politikasında önemli bir dönüm noktasına işaret ediyor'' ifadesine yer verdi.

Yazıda Cumhurbaşkanı Erdoğan ve Fidan arasındaki sinerjinin Türkiye'de diplomatik, siyasi ve askeri alanları kapsayan etkileyici bir dış politika uzmanlığı portföyü sunduğunun altı çizildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!