banner2

ABD'den tahıl krizi açıklaması: Başka çare yok, umudumuz Türkiye!

Rusya'nın tahıl sevkiyatı anlaşmasını askıya alması sonrası paniğe kapılan dünya, gözünü Türkiye'nin arabuluculuk hamlesine çevirdi. Avrupa Birliği ve Birleşmiş Milletler'in ardından ABD'den de benzer bir açıklama geldi: Karadeniz Tahıl Girişimi konusunda Türklere güvenimiz sonsuz.

Gündem 01.11.2022, 00:27 01.11.2022, 01:14
Abone ol
ABD'den tahıl krizi açıklaması: Başka çare yok, umudumuz Türkiye!


ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, Rusya'nın Karadeniz Tahıl Girişimi anlaşmasından çekilmesini kaygıyla karşıladıklarına, özellikle gelişmekte olan ve az gelişmiş ülkelerin bu girişimin durdurulmasından etkileneceğine dikkati çekti.

"BAŞKA ALTERNATİF YOK"

Price, günlük basın toplantısında Birleşmiş Milletler (BM), Türkiye, Ukrayna ve Rusya arasında imzalanan ve milyonlarca ton buğdayın Ukrayna limanlarından çıkarılmasına olanak sağlayan anlaşmanın yerine karadan tahıl nakliyatının mümkün olup olmayacağı sorusuna yanıt verdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın çabaları ile yürürlüğea giren anlaşmadan önce Ukrayna'nın karadan buğdayını nakletme kabiliyeti olduğunu hatırlatan Price "Elbette Rusya'nın Ukrayna'ya karşı savaşının başından beri sadece Karadeniz değil kara yolları da belirli ölçüde işlevsel oldu. Elbette ki Ukraynalı ortaklarımızla kara nakliyatının etkili olup olmayacağına bakacağız ama Ukrayna'nın Karadeniz üzerinden tahıl ihraç etmesinin yerini alabilecek alternatif yok."

"RUSYA ÇOK CİDDİ BİR KINAMA ÇEKECEK"

Price, dün itibariyle Karadeniz Tahıl Girişimi kapsamında 9,5 milyon metrik ton tahılın Ukrayna'dan çıkarıldığını ve bunun çoğunluğunun gelişmekte olan ülkelere gittiğini söyledi.
Sözcü, bu ölçüde büyük miktarda tahılın Ukrayna'dan kara yoluyla çıkarılması için gerekli olan altyapıyı inşa etmenin ve Rus saldırılarının sürdüğü bir ortamda idame etmenin oldukça zor olacağını kaydetti.
Bu durumda Karadeniz Tahıl Girişimi'nin bir alternatifi olmadığını yineleyen Price, "Rusya'nın bu girişimin önünde durması dünyadan çok ciddi ölçüde kınama çekecek" diye konuştu.

"TÜRKİYE" SORUSUNA YANIT

Dün 97 yüklü geminin limanda bulunduğunu ifade eden sözcü, 15 geminin giriş için Müşterek Koordinasyon Merkezi'ne giriş kaydı yaptığı, 89 geminin ise programa katılmak üzere başvuru yaptığını belirtti.
Amerikan CNN Televizyonu muhabirinin Türkiye'nin bu anlaşmayı sürdürmek üzere çaba gösterip göstermediğine yönelik bir sorusuna Price, "Karadeniz'in Tahıl Girişimi konusunda Türklere güvenimiz sonsuz.

Bu anlaşmanın tarafları olan Ukrayna, Birleşmiş Milletler, Türkiye ve hafta sonuna kadar Rusya, 9,5 milyon metrik ton tahılın dünyanın geri kalanına geçişini kolaylaştırmak için birkaç ay boyunca etkin bir şekilde birlikte çalıştı. Gerek bu girişim, gerek Müşterek Koordinasyon Merkezi konusunda Türkiye'nin oynadığı rolü, Türkiye'nin çabalarını takdir ediyoruz" yanıtını verdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!