banner2

ABB'de personel isyanda! 1300 kişi Mansur Yavaş'ı devlete şikayet etti!

CHP'li Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) bünyesinde "ek dersli" olarak çalışan yaklaşık 1300 usta öğretici haklarını alamadıklarını belirterek Mansur Yavaş'ı devlete şikayet etti. Usta öğrenciler, asgari ücretin altındaki maaşları, statülerinin dışında çalıştırılmaları, fazla mesaiye zorlanmaları ve hiçbir özlük haklarının verilmesini talep etti.

Gündem 30.09.2023, 09:53 30.09.2023, 10:34
Abone ol
ABB'de personel isyanda! 1300 kişi Mansur Yavaş'ı devlete şikayet etti!

Ankaraa Belediyesi'nde 1300 usta öğretici Kamu Denetçiliği Kurumu'na (KDK) başvurdu. Usta öğreticiler mağduriyetin giderilmesini istedi. CHP'li Ankara Büyükşehir Belediyesi (ABB) bünyesinde "ek dersli" olarak çalışan yaklaşık 1300 usta öğretici, asgari ücretin altındaki maaşları, statülerinin dışında çalıştırılmaları, fazla mesaiye zorlanmaları ve hiçbir özlük haklarının olmaması sebebiyle ABB Başkanı Mansur Yavaş'ı devlete şikayet etti.

KDK'YA ŞİKAYET EDİLDİ 

ABB bünyesinde "ek dersli" olarak çalışan yaklaşık 1300 usta öğretici Kamu Denetçiliği Kurumu'na (KDK) başvurdu. Usta öğreticiler mağduriyetin giderilmesini talep etti.

FAZLA MESAİYE ZORLANDILAR 

Belediyenin asli işlerini yapmalarına rağmen iş kollarının herhangi bir tanımı olmayan personel arasında çok sayıda yüksek lisans ve doktora mezunu kişi de bulunuyor. Birçok usta öğreticinin aylık maaşı ise 9-11 bin lira arasında değişiyor. Haftanın 6 günü çalışan ve 40 saat üzerinden maaş alan mağdur personel, fazla mesaiye de zorlanarak 48 saat görev yapıyor.

HİÇBİR ÖZLİK HAKLARI VERİLMEDİ 

Her sene belediye tarafından düzenlenen ve tamamen belediyenin talepleri doğrultusunda hazırlanan taahhütname ile çalışan usta öğreticilere ABB tarafından hiçbir özlük hak da verilmiyor.Belediyede adeta "modern kölelik" uygulamasını hayata geçiren ABB yönetimi, haftada 48 saat çalıştırdığı usta öğreticileri statülerinin dışında da mesai yapmaya zorluyor.Asıl sorumlular yerine belediyenin tüm asli görevlerini yapmak zorunda bırakılan usta öğreticiler, işlerini yaptıkları çalışanların 3'te 1'i oranında bile maaş alamıyor.

EYLEMLERE HER AY  BİR YENİSİ EKLENİYOR 

Seslerini duyurmak için geçen ay ABB önünde eylem yapan usta öğreticiler, bu girişimlerinden sonuç almayınca mağduriyetlerinin çözümü için bu kez Kamu Denetçiliği Kurumu'na başvurdu.Mansur Yavaş ve belediye yönetiminin sert uygulamalarını adeta devlete ihbar eden 1300 usta öğretici, hem maaşlarına ciddi bir zam hem de özlük haklarını talep ediyor.Mağdur eğitimciler, çağrılarına yanıt alıncaya kadar ABB önündeki eylemlerine her ay bir yenisini daha ekleyeceklerini açıkladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!