AB'den Yunanistan'a doğalgaz çağrısı! 'Türkiye ile ortaklık kurun'

Yunan basınında yer alan haberde, Avrupa'nın Rus petrol ve doğalgazına alternatif kaynaklar arayışında olduğu belirtildi. Söz konusu haberde Atina yönetimine 'Türkiye ile ortaklık kur' çağrısında bulunulduğu belirtildi.

Gündem 08.05.2022, 17:47
AB'den Yunanistan'a doğalgaz çağrısı! 'Türkiye ile ortaklık kurun'

Avrupa ülkeleri, Ukrayna savaşı sebebiyle Rus gazına olan bağımlılıklarını bitirmeye çalışıyor. 

AB PETROL AMBARGOSUNA HAZIRLANIYOR

Avrupa Birliği Komisyonu, Rusya'ya karşı altıncı yatırım paketini hazırlamaya çalışırken, aynı zamanda petrol ambargosu teklifinde bulundu. 

Avrupa Birliği Komisyonu Ursula von der Leyen konuyla ilgili açıklamasında, "Rus petrolüne olan bağımlılığımızı ele alıyoruz. Açık olmak gerekirse bu kolay olmayacak. Bazı üye ülkeler Rus petrolüne bağımlı." ifadelerine yer verdi. 

AVRUPA YUNANİSTAN'A TÜRKİYE İLE ORTAKLIK KURMASINI TEKLİF EDİYOR

Yunanistan basınında yer alan habere göre Atina yönetimi, Türkiye ile enerji ortaklığı kurması konusunda Batı'dan çağrı alıyor. 

"Yunanistan-Türkiye: İş birliği şartları" başlıklı haberde, Doğu Akdeniz ve Ege hatırlatması yapılarak, bu bölgelerden enerji kaynaklarının çıkarılması konusunda Yunanistan'ın Türkiye ile ortaklık kurması gerektiği kaydedildi.

Söz konusu haberde, "Diplomatik değerlendirmelere göre, Yunanistan, Batı'dan Ege ve Doğu Akdeniz bölgelerinden enerji kaynaklarının çıkarılması ve Avrupa'ya aktarılmasında Türkiye ile iş birliği yapması yönünde çağrılar alıyor." ifadelerine yer verildi. 

AVRUPA RUSYA İLE ENERJİ BAĞINI KESMEYE ÇALIŞIYOR 

Diğer yandan haberde Batı'nın Rus gazına alternatif kaynaklar aradığı belirtildi. AB, Rusya'nın ham petrol tedarikini 6 ay içinde, rafine ürün tedarikini ise 2022 sonuna kadar kademeli olarak kaldırmayı planladığı aktarıldı. 

Söz konusu haberde bu duruma vurgu yapılarak, "Batı, Rus gazının değiştirilmesi ve Batı toplumlarının yüksek yaşam standardını koruyan enerji kaynaklarının çeşitlendirilmesiyle yakından ilgileniyor." sözlerine yer verildi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!