banner2

7 büyüklüğünde depreme neden olabilir! Uzman isin o fay hattını işaret ederek uyardı

Türkiye'de 11 ili etkileyen deprem felaketinin ardından yeni deprem tehlikelerine ilişkin Deprem Uzmanı Prof. Dr. Hasan Sözbilir dikkat çeken değerlendirmelerde bulundu. Deprem sonrası artçı sarsıntıların hala devam ettiğini Sözbilir, Türkiye'de 7.0 büyüklüğüne varan deprem üretebilecek fay hattının olduğunu ifade ederek vatandaşları uyardı.

Gündem 23.03.2023, 22:01 23.03.2023, 22:21
Abone ol
7 büyüklüğünde depreme neden olabilir! Uzman isin o fay hattını işaret ederek uyardı

Türkiye'de 6 Şubat'ta yaşanan deprem felaketlerinin ardından binlerce vatandaşımız yaşamını yitirdi asrın felaketi olarak nitelendirilen depremlerde binlerce bina yıkıldı. 

Yaşanan depremler sonrası yeni deprem tehlikeleri de gündemdeki sıcaklığını korurken uzmanlar bir bölge konusunda dikkat çeken açıklamalarda bulundu.

ARTÇI ŞOKLAR DEVAM EDİYOR 

Dokuz Eylül Üniversitesi (DEÜ) Deprem Araştırma ve Uygulama Merkezi Müdürü Prof. Dr. Hasan Sözbilir, Kahramanmaraş ve Hatay merkezli depremlerinin ardından arazideki gözlemler ve sismolojik verilerin artçı şok niteliğindeki bazı depremlerin "Savrun Fayı" adı verilen fayın kuzey segmenti üzerinde yoğunlaştığını ifade etti. 

Hasan Sözbilir, 6 Şubat 04.17'de 7.7 büyüklüğündeki Pazarcık ile 9 saat sonra meydana gelen Elbistan merkezli depremlerin ardından 20 Şubat'ta Defne merkezli 6.4 büyüklüğünde bir ana şok daha yaşandığını söyledi. 

Ana şokların ardından 15 bini aşan artçı şokların bölgeyi belirli aralıklarla sürekli sarstığının altını çizen Hasan Sözbilir, "Arazideki gözlemlerimiz ve sismolojik veriler birlikte değerlendirildiğinde, artçı şok niteliğindeki bazı depremlerin 'Savrun Fayı' adı verilen fayın kuzey segmenti üzerinde yoğunlaştığını görüyoruz." dedi.

7 BÜYÜKLÜĞÜNDE DEPREME NEDEN OLABİLİR 

Savrun Fayı'na ilişkin değerlendirmelerde buluna Hasan Sözbilir, şunları ifade etti; 

"Savrun Fayı ikinci ana şokta kırılan Çardak Fayı'nın doğu ucundan başlar, Göksun güneyinden geçerek Kadirli ilçesine kadar uzanır. Fay, 20 km ve 40 km uzunluğundaki 2 fay segmentinden yapılıdır. 6 Şubat tarihindeki ana şoklardan sonra Göksun tarafında önemli oranda stres birikimi nedeniyle, Savrun Fayı'nın kuzeydeki segmenti üzerinde 4.9'a varan büyüklükte çok sayıda deprem olmaktadır. Normal şartlarda 20 km uzunluğundaki bir fay segmenti 6.2 büyüklügüne varan deprem üretebilir. Benzer şekilde daha güneydeki 40 km uzunlugundaki fay segmenti ise 7.0 büyüklüğüne varan depremler üretebilir. Fakat şimdiye kadar güneydeki fay segmentinin tetiklendiğine dair sismolojik bir veri bulunmamaktadır. Bununla beraber Savrun Fayı'nın 20 km uzunluğundaki kuzey segmenti tetiklenmiş olup, 1,5 ay içinde 4'ün üzerinde çok sayıda deprem üretmiştir. Bu durumda normal koşullarda 6.2 büyüklüğünde deprem üretme potansiyeli olan Savrun Fayı'nın kuzey segmentinin 4 ve üstü çok sayıda deprem üreterek kırılmaya başladığını söyleyebiliriz."

SAVRUN FAY'I EKLENDİ 

Hasan Sözbilir, "Şimdiye kadar ana şok niteliğinde 15 günde kırılan Amanos, Narlı, Pazarcık, Erkenek, Doğanşehir, Çardak, Antakya fayına 8'inci fay olarak Savrun Fayı'nın da eklendiği anlaşılmaktadır. Bu da bölgedeki fay tetiklenme mekanizmasının devam ettiğini göstermesi açısından çok önemli bir gözlem olarak değerlendirilebilir." dedi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!