banner2

6'lı Masa'daki çatlağı İngilizler bile gördü! Financial Times: Birlikte çay bile içmiyorlar

Türkiye'de gündemin ilk sıralarındaki 'altılı masa görüşmeleri', yabancı basının da yakın takibinde. İngiliz ekonomi gazetesi Financial Times, İyi Parti ve HDP arasındaki anlaşmazlığa dikkati çekti. İki partinin mensuplarının, aynı masada çay içmeyi bile reddettiklerini yazdı.

Gündem 22.09.2022, 19:26 14.11.2022, 22:03
Abone ol
6'lı Masa'daki çatlağı İngilizler bile gördü! Financial Times: Birlikte çay bile içmiyorlar

İngiltere'nin saygın gazetelerinden Financial Times (FT), 6'lı masa görüşmelerinde yaşanan belirsizlik ve çatışmayı, "Erdoğan'ın karşısındaki Türk muhalefeti, kendi içindeki görüş ayrılıkları ile savaşıyor" ifadeleriyle manşetine taşıdı.

"TEORİDE BİRLEŞMİŞ OLSALAR DA..."

Haberde, "Büyük umutlar taşıyan koalisyon, yüzeydeki görüş ayrılıkları yüzünden dağılmamak için mücadele veriyor. Bazı Türk muhalif partiler arasındaki ilişkiler öyle endişe verici ki... Her ne kadar teoride Cumhurbaşkanı Erdoğan'a karşı birleşmiş olsalar da, bazıları birlikte çay içmeyi bile reddediyor" yorumunda bulunuldu.

"KILIÇDAROĞLU KENDİNİ ADAY OLARAK BELİRLEDİ"

FT, en büyük çatlağın, ortak aday belirlemede yaşandığı şu ifadelerle haberleştirdi: "73 yaşındaki Kılıçdaroğlu, her ne kadar anketlere göre Erdoğan'ı alt etme olasılığı düşük görünse de kendini aday olarak belirledi. Parti yetkililerinin belirttiğine göre, cumhurbaşkanlığı yarışına girmeyeceğini açıklayan Akşener ise Ankara'nın popüler Belediye Başkanı Mansur Yavaş'ı aday olarak göstermek istiyor. Ancak Kılıçdaroğlu, bunu açık bir şekilde reddediyor."

"HDP İLE GİZLİ ANLAŞMA YAPABİLİR"

Financial Times, İyi Parti'nin endişesinin, Kılıçdaroğlu'nun Deva Partisi ve HDP gibi küçük partilerle gizlice anlaşmalar yapması olduğuna işaret etti. İYİ Parti'nin endişeleri arasında, CHP liderinin, kendi adaylığına vereceği destek karşılığında Ali Babacan'a, ekonomi konusunda aktif bir yetki vermesi olduğu da ifade edildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!