banner2

61 Gazzeli hasta Türkiye'de! Bakan Koca: Yeni tahliyeler yolda

Son dakika haberleri... Gazzeli hastaları taşıyan Milli Savunma Bakanlığına ait uçak Ankara'ya indi. Uçaktaki 61 hasta 49 refaketçi ve 10 sağlık personeliyle havaalanında bekleyen ambulanslarla Bilkent ve Etlik şehir hastanelerine sevk edildi. Hastaları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca karşıladı. Uçaktan inen hastaları ve refakatçileri Sağlık Bakanı Fahrettin Koca karşılayarak onları selamladı. Havalimanında konuşan Bakan Koca, Filistin'den Türkiye'ye şimdiye kadar 88 hastanın getirildiğini, yeni bir tahliyenin planlandığını duyurdu.

Gündem 20.11.2023, 16:32 20.11.2023, 17:11
Abone ol

İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırıları 45. gününde devam ederken akan kanın durması ve bir an önce ateşkesin sağlanması için yoğun çaba sarf eden Türkiye, ülkemizde tedavi görecek 109 Filistinli için düğmeye bastı.

Milli Savunma Bakanlığı'nın sosyal medya hesabından konuya ilişkin bir açıklama yapıldı. Yapılan açıklamada ''Sağlık Bakanlığının talebi üzerine; Türkiye’de tedavi görecek olan 109 Gazzeli kardeşimizin tahliyesi için Hava Kuvvetlerimize ait bir adet A400M uçağı görevlendirildi. Kayseri’den havalanan ve Mısır’a giden uçağımızda 10 kişilik sağlık personeli de bulunuyor.'' ifadelerine yer verildi.

GAZZELİ HASTALAR TÜRKİYE'DE

Gazzeli hastaları Türkiye'ye getirecek uçak Mısır'dan havalandı. Türkiye'de tedavi görecek hastaların tahliyesi için El Ariş'ten kalkan A400M uçağı, Ankara Etimesgut Askeri Havaalanı'na indi. Uçaktaki 61 hasta, 49 refaketçi ve 10 sağlık personeliyle havaalanında bekleyen ambulanslarla Bilkent ve Etlik şehir hastanelerine sevk edildi.

SAĞLIK BAKANI KOCA KARŞILADI

Hastaları Sağlık Bakanı Fahrettin Koca karşıladı. Uçaktan inen hastaları ve refakatçileri Sağlık Bakanı Fahrettin Koca karşılayarak onları selamladı.

''TOPLAMDA 150 KİŞİ GETİRDİK''

Bakan Koca, burada gazetecilere yaptığı açıklamada şu ifadeleri kullandı:

''15 Kasım'da Mısır'ı ziyaret etmiş ve Mısır Bakanı ile görüşmüştüm. Türkiye İsrail ve Mısır arasında oluşturduğumuz sağlık koordinasyonu çalışması ile 27 hastayı ülkemize getirmiştik. Bilkent'te3 tedavileri devam ediyor. Bugün çoğu kanser hastası 61 hastanın gelişini sağladık. Emeği geçen iç ve dış paydaşlara teşekkür ediyorum. Ankara Bilkent ve Etlik Hastaneleri'nde gerçekleşecek tedavileri. Seslerin kısıldığı ve gözlerin görmemek için kapalı olduğu günlerden geçiyoruz. İnsanlığın onurunun korunması açısından attığımız adımların katkısı olduğunu düşünüyorum. Kanser hastalarının tedavilerini ülkemizde gerçekleştirmek önemliydi. İsrail sağlık bakanı ile yeni telefon görüşmesi gerçekleştirdim. Dün de Mısır sağlık bakanı ile görüşmüştüm. Her ikisi ile de planlanan çalışmaları ele aldık. Bebek ve çocukların ülkemize getirilmesi konusunda gayret gösterdiğimizi, bu konu ile ilgili memnuniyet duyacağımızı ilettim. Gazze'de güvenliği sağlanmış bir yerde ülkemizde sahra hastanesi kurulması hususunu görüştüm. Bununla ilgili olarak saha ziyareti yaparak uygun lokasyonun belirlenmesini ilettim. İş birliğine açık olduklarını, sahra hastanesi lokasyonun ekip tarafından yerinde belirleme yapılmasını olumlu olarak ilettiler.Sağlık diplomasisini sürdürmeye devam edeceğiz. Toplamda 150 kişi getirdik. Hasta sayısı olarak da 88 hasta getirdik. 8 hastanın durumu biraz daha ciddi.''

GEÇTĞİMİZ HAFTA 27 HASTA GETİRİLMİŞTİ

Bilindiği üzere Gazze'den çıkarılarak Mısır'a getirilen hastalardan 27'si, 13 refakatçisiyle Cumhurbaşkanlığı ve Milli Savunma Bakanlığına ait uçaklarla geçen hafta perşembe günü Türkiye'ye getirilerek, Ankara'da Bilkent Şehir Hastanesinde tedavi altına alınmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!