banner2

6'lı masada derin çatlak! HDP'den İYİ Parti'ye sert tepki: Oturduğunuz kıraathanede çay içmeyiz

6'lı masanın ortaklarından olan İYİ Partili bazı vekiller CHP'nin arka planda anlaşmalar yaptığı HDP'ye sıcak bakmadığını açıkladı. İYİ Parti içinde bazı karışıklıklara da sebebiyet veren açıklamalara HDP'den sert tepki geldi.

Gündem 08.09.2022, 15:06 08.09.2022, 16:01
Abone ol

CHP'li Gürsel Tekin'in 'HDP'ye bakanlık verebiliriz' sözleri 6'lı masada dağılmaya sebep oldu. İYİ Partililerden konuyla alakalı sert açıklamalar gelirken parti içinde bir istifa depremi yaşandı. 

GÜRSEL TEKİN'İN AÇIKLAMALARI ORTALIĞI KARIŞTIRDI

Tekin'in "HDP'ye bakanlık verilebilir" sözlerine tepki gösteren İYİ Parti Yozgat İl Başkanı Metin Özışık istifa ettiğini açıkladı. Özışık, "'PKK'ya bakanlık verilebilir' diyen bir zihniyetle aynı masada olmayı kabullenmem mümkün değildir" ifadelerini kullandı.

'KİME SORDUNUZ DA NEYİ VERİYORSUNUZ?'

Öte yandan İYİ Partili Yavuz Ağıralioğlu konuyla alakalı açıklamasında, "Kime sordunuz da kime neyi veriyorsunuz?" diyerek tepki gösterdi. 

Kiminle yol yürüyeceklerine kendilerinin karar vereceğini ifade eden Ağıraloğlu, "Yani diğer partilerin kiminle partner olacağına karışmıyoruz. Ama bizim kırmızı çizgilerimizi doğru anlaşılsın diye ifade ettik. Yani terörle mesafesini kim ayarlayamıyorsa babamız olsa babamıza da aynı mesafeyi koymayı prensip olarak belirliyoruz. HDP bu haliyle bizim olduğumuz masada olamaz." dedi.

ŞİRİN PAYZIN BİLE İSYAN ETTİ 

Ayrıca Halk TV'de sunucu olan muhalefete yakınlığı ile bilinen Şirin Payzın da HDP Grup Başkanvekili Saruhan Oluç ile  6'lı masa ve HDP arasındaki kavgaları değerlendiren Payzın, muhalefetin ülkedeki sorunlar için bir çözüm üretmediğinden yakındı. Payzın, muhalefetin saçma sapan konularlarla ülke gündemini meşgul etmemesini istedi.

'BİZ SİZİNLE ÇAY BİLE İÇMEYİZ'

Diğer yandan HDP'den İYİ Partililerin açıklamalarına sert tepki geldi. HDP'li Evru Günay, İYİ Parti'nin bakanlık tartışmasına sert tepki gösterirken, Meral Akşener'e yönelik olarak şu ifadelere yer verdi: 

Hiçbir HDP'li zaten senin olduğun masaya gelmez, hatta oturduğun kıraathanede çay içmez.

CHP İstanbul Milletvekili Gürsel Tekin'in "HDP'ye bakanlık verilebilir" sözleri üzerine başlayan, İYİ Parti'nin "HDP'nin olduğu yerde olmayız" karşılığı ile devam eden tartışmaya HDP'de katıldı. 

'SENİN TEK VAADİN 90'LARIN KARANLIĞIDIR'

HDP'li Günay, haftalık basın toplantısında İYİ Parti Lideri Meral Akşener'e sert sözlerle yüklendi: Hiç merak etme, senin bu ülkeye vaat ettiğin tek şey 90'ların karanlığıdır.

"Meral Akşener veya onun sözcülerinin işi HDP'ye konum belirlemek değil" diye konuşan, HDP'li Günay, "Bir kere halk seni çevirdiğin karanlık işlerden tanıyor. Hiç merak etme, senin bu ülkeye vaat ettiğin tek şey 90'ların karanlığıdır. Hiçbir HDP'li zaten senin olduğun masaya gelmez, hatta oturduğun kıraathanede çay içmez. Defalarca söyledik, yine söyleyelim" dedi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!