Yandex Metrica

500 lira kağıt para çıkacak mı? 500 TL'lik banknot basılacak mı?

500 lira kağıt para çıkacak mı? 500 TL'lik banknot basılacak mı?

Yüksek enflasyon ve artan hayat pahalılığı karşısında yeni kağıt paralarının basılacağı iddiaları zaman zaman gündeme geliyor. 5000 TL ve 1000 TL'lik banknotlara dair iddialar Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan'a soruldu. Peki 500 lira kağıt para çıkacak mı? 500 TL'lik banknot basılacak mı?

Gündem

06.06.2024, 09:54

Özellikle pandemi ile birlikte tüm dünyada enflasyon hızla arttı. Ülkelerin en büyük ekonomik problemlerinden biri enflasyon ve fiyat istikrarının bozulması oldu. Bu durum ülkemizde daha da çok hissedildi. Döviz kurunda yaşanan sert yükselişler enflasyonun hızla artmasına neden oldu. Yüksek enflasyon ve artan hayat pahalılığı karşısında alım gücünün azalması ile en büyük para birimi olan 200 TL ile yarım kilo kırmızı et bile alınamaz oldu. Bu durum karşısında 500 TL'lik ve 1000 TL'lik banknotların piyasa çıkarılacağı iddiaları zaman zaman gündeme geliyordu. 500 lira kağıt para çıkacak mı? 500 TL'lik ve 1000 TL'lik banknot basılacak mı? sorularına Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan yanıt verdi.

MSB duyurdu: Yunanistan düzensiz göçmenleri Türk karasularına itti! Türkiye kurtardı MSB duyurdu: Yunanistan düzensiz göçmenleri Türk karasularına itti! Türkiye kurtardı Haberi Görüntüle

500 LİRALIK KAĞIT PARA BASILACAK MI?

Merkez Bankası Başkanı Fatih Karahan zaman zaman ortaya atılan iddialara yönelik açıklamalarda bulundu. 500 ve 1000 liralık banknotların basılıp basılmayacağına dair sorulan soruyu da şu şekilde yanıtladı; "Bu kapsamda, küpür kompozisyonunu sizin dediğiniz şekilde ve farklı göstergelerle yakından takip ediyoruz. Üst banknota ihtiyaç olup olmadığı teknik analizler sonucunda ortaya çıkıyor, bu konuda birimlerimiz çalışıyor, incelemelerimiz devam ediyor. Bir karar verildiğinde, bu, kamuoyuyla şeffaflık çerçevesinde paylaşılacaktır."

Dışişlerinden İsrailli bakana tepki: 'İktidardaki ömrünü uzatmaya çalışmakta' Dışişlerinden İsrailli bakana tepki: 'İktidardaki ömrünü uzatmaya çalışmakta' Haberi Görüntüle

500 VE 1000 TL'LİK BANKNOT ÇIKACAK MI?

5000 TL ve 1000 TL'lik banknot basılıp basılmayacağı sorusuna Karahan "Üst banknota ihtiyaç olup olmadığı teknik analizler sonucunda ortaya çıkıyor, bu konuda birimlerimiz çalışıyor." diyerek yanıt verdi. 

 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Mehmet KARAKOCA

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading