banner2

28 Şubat aktörü Karadayı'nın ismi hala Çankırı'da bir okulda

28 Şubat aktörlerinden Karadayı’nın adı halâ bir okulda yaşatılıyor.

Gündem 20.08.2021, 17:49 20.08.2021, 18:07
Abone ol
28 Şubat aktörü Karadayı'nın ismi hala Çankırı'da bir okulda

Kadınların başörtülü olduğu için okullara sokulmadığı, dini vecibelerini yerine getirmek isteyen insanların kamusal alandan silindiği 28 Şubat sürecinin sorumluları, haklarındaki yakalama kararı sonrası tutuklanarak cezaevine gönderildi. Rütbeleri de sökülecek olan darbeci generallerin bıraktığı acı izler birer birer silinirken, dönemin Genelkurmay Başkanı olan İsmail Hakkı Karadayı'nın ismi, Çankırı'da bir ilkokulda kullanılmaya devam ediliyor.

Yeni Şakaf'ın haberine göre, 28 Şubat post modern darbesinin failleri, haklarında çıkan hapis kararlarıyla yeniden gündeme gelmiş ve rütbeleri de sökülecekken, Çankırı'daki bir okulun halâ 28 Şubat döneminin Genelkurmay Başkanı olan İsmail Hakkı Karadayı'nın ismini taşıyor olmasıyla dikkatleri çekti. 

DARBECİ GENERALLERİN İZLERİ SİLİNİRKEN KARADAYI'NIN İSMİ BİR OKULDA YAŞIYOR

28 Şubat döneminde başörtülü öğrenci, öğretmen ve kadınların okullar başta olmak üzere pek çok kamusal alana alınmamasıyla beraber ülkeye acılar yaşatan kararlar alan generallerin geçmişte bıraktığı izler teker teker silinirken, dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'nın isminin Çankırı'daki bir ilkokulda kullanılmaya devam ediliyor olması dikkatlerden kaçmadı.

Türkiye'ye yaşatılan zulümün baş sorumluları mahkum edildi. 28 Şubat davasında cezası kesinleşen Çevik Bir ve Çetin Doğan’ın da aralarında olduğu 14 sanık hakkında yakalama kararı çıkarıldı. Bir ve Doğan'ın da aralarında bulunduğu toplam 7 darbeci general tutuklanarak cezaevine gönderildi.

Buna göre, ismi askeri kışlaya, okullara, stadyumlara, cadde ve sokaklara verilen, darbe ve muhtırayla anılan kişilerin isimleri de tabelalardan indirildi fakat 28 Şubat döneminin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı'nın ismi, Çankırı'da kullanılmaya devam ediliyor. Şehrin merkezinde, bir okul halâ "Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı İlkokulu" adını taşıyor.

28 ŞUBAT AKTÖRLERİNDEN İSMAİL HAKKI KARADAYI KİMDİR?

28 Şubat sürecinin Genelkurmay Başkanı ve post modern darbenin baş kahramanlarından biri olarak hafızalara kazınan İsmail Hakkı Karadayı, 1932'de Çankırı'da doğdu ve 30 Ağustos 1994'te dönemin Genelkurmay Başkanlığı görevine getirildi. Karadayı, Genelkurmay Başkanı olarak Türk siyasi tarihine "postmodern darbe" olarak geçen ve "Etkileri gerekirse bin yıl sürecek" denilen 28 Şubat 1997'deki Milli Güvenlik Kurulu (MGK) toplantısına katıldı. Toplantıdan, tarihe "postmodern darbe" olarak geçecek 4 maddelik bildiri çıktı.

"DARBE DEĞİLDİ" DİYEREK SAVUNDU

28 Şubat süreci yıllar sonra yargıya taşındı. Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 5 yıl süren yargılama sonunda 13 Nisan 2018'de kararını açıkladı. Sanık eski Genelkurmay Başkanı Karadayı, mahkemede "28 Şubat süreci, bazı çevrelerce söylendiği gibi bir darbe süreci asla değildir" savunmasını yaptı.

Ankara 5. Ağır Ceza Mahkemesi, 28 Şubat döneminin Genelkurmay Başkanı emekli Orgeneral İsmail Hakkı Karadayı'yı da suç tarihinde yürürlükte bulunan 765 sayılı Türk Ceza Kanunu'nun 147. maddesi uyarınca "Türkiye Cumhuriyeti hükümetini cebren düşürmeye ve devirmeye iştirak" suçundan ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırdı. Uzun süre kanser tedavisi gören Karadayı, geçtiğimiz yıl, 88 yaşındayken vefat etti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!