banner2

23 yıl sonra aynı korku! Düzce'deki depremzedeler güne çadırda uyandı

Düzce'nin Gölyaka ilçesinde meydana gelen ve birçok ilde hissedilen 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından vatandaşlar geceyi çadırda geçirdi. 23 yıl sonra aynı korkuyu yaşayan vatandaşlar gözlerini çadırda açtı.

Gündem 24.11.2022, 10:49 24.11.2022, 12:46
Abone ol

Düzce'nin Gölyaka ilçesinde 5,9 büyüklüğünde deprem meydana geldi. Deprem, İstanbu, Ankara ve İzmir başta olmak üzere bir çok şehirde hissedildi. AFAD, depremde yaralanan 93 kişiden 14'ünün tedavisinin hastanede sürdüğünü bildirdi.

Düzce, 12 Kasım 1999 yılında yaşanan ve 845 kişinin yaşamını yitirdiği depremden 23 yıl sonra aynı korkuyu bir kez daha yaşadı.1999 sonrası bina stokunun yüzde 80'i yenilenen Düzce'de, 5.9 büyüklüğündeki deprem yıkıma yol açmadı. 

212 ARTÇI SARSINTI MEYDANA GELDİ

Afet ve Acil Durum Yönetimi Başkanlığı, Düzce Gölyaka'daki 5,9 büyüklüğündeki depremden sonra son bilgiyi paylaştı. AFAD'dan yapılan açıklamaya göre; depremin ardından bölgede en büyüğü 4,3 olmak üzere toplam 219 artçı sarsıntı meydana geldi.

120 ÇADIR KURULDU

Gölyaka’da belediyeye ait Kapalı Pazaryeri ve Kültür Park alanlarına kurulan çadırlarda depremzedelere ev sahipliği yapılacak. AFAD personeli tarafından iki ayrı alana hazırlanan, her biri 16 metrekarelik 120 çadırın içinde battaniyeler de olacak. 

DEPREMZEDELER GÜNE ÇADIRDA UYANDI

Düzce'de meydana gelen 5.9 büyüklüğündeki depremin ardından vatandaşlar gözlerini çadırda açtı. Depremin ardından sokaklara dökülen vatandaşlar, korkudan evlerine giremedi ve geceyi dışarda geçirdi. Kızılay ekibi, geceyi dışarda geçiren vatandaşlara battaniye dağıtırken gıda içecek yardımında bulundu. Deprem korkusu sebebiyle çadırda bile olsa çoğu vatandaş gece gözünü kırpmadı. 

''GECE HİÇ UYUYAMADIK''

Ailesi ile birlikte çadırda kalan Kerim Armağancı isimli vatandaş, ''Evimiz depremde çok zarar gördüğü için geceyi çadırda geçirdik. Yardım yapılacağını duyduk, onun için bekliyoruz. 6 kişilik bir aileyiz, hepimiz çadırda uyuduk. 4, 12, 14 yaşlarında çocuklarım var. Hepimizin sağlıklıyız. Gece hiç uyuyamadık. Battaniyemiz vardı ancak soğuktu. Çadırda kalmak zor.'' ifadelerini kullandı.

"ÇOCUKLARIM ÇIĞLIK ÇIĞLIĞA KALDI''

Fatma Kayalar isimli vatandaş ise zor bir gece geçirdiklerini belirtirken şu ifadeleri kullandı; "Gece çok zordu ve çok soğuktu. Battaniye olduğu halde çok üşüdük. Zaten deprem korkusu bize yetti, çok sarsıldık. Çocuklara bir şey olur kokusuyla eve giremedik. İki gündür uyumadan sabahlıyoruz. En azından çadırda gönül rahatlığıyla uzandık. Duvarlarımız çatladı, eşyalarımız paramparça oldu. Gidenlere üzülmüyorum ama o korku bize yetti. Deprem 17 saniyeydi ama bize daha uzun geldi. Çocuklarım odada çığlık çığlığa kaldı, zar zor onları evden çıkardım. Dün gece çocuklarımı kucağıma aldığım halde uyuyamadılar''
Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!