banner2

2023 DGS başvuru ne kadar, kaç TL? DGS başvurma şartları neler?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS)'nin başvuru tarihi belli olması ardından sınava girecekler internette DGS başvurusunun ne kadar, kaç TL olduğunu merak ediyor. ÖSYM tarafından DGS başvuru kılavuzu yayımlandıktan sonra belli olacak olan DGS başvuru ücreti ne kadar, kaç TL? DGS başvurma şartları neler?

Gündem 26.05.2023, 11:33
Abone ol
2023 DGS başvuru ne kadar, kaç TL? DGS başvurma şartları neler?

Dikey Geçiş Sınavı (DGS) her yıl düzenli bir şekilde yapılıyor. Eğitimini lisansa tamamlamak isteyenler, DGS başvuru tarihi, DGS başvuru ne kadar, kaç TL ve DGS başvuru şartları neler olduğunu merak ediyor. İşte adayların merak ettiği soruların cevapları.

2023 DGS BAŞVURU TARİHİ HANGİ TARİHTE?

DGS başvuru işlemleri 26 Mayıs Cuma günü başlayacak. 5 Haziran Pazartesi günü ise sona erecek.

2023 DGS SINAVI NE ZAMAN YAPILACAK? 

2023 Dikey Geçiş Sınavı (DGS) 16 Temmuz 2023 tarihinde yapılacak.

2023 DGS BAŞVURU NEREDEN, NASIL YAPILIR? 

2023 yılı için Dikey Geçiş Sınavı'nın başvurusunun nereden, nasıl yapıldığı merak ediliyor. DGS başvuru işlemi, ÖSYM'nin Aday İşlemleri Sistemi üzerinden yapılıyor. 

DGS BAŞVURU EKRANI

DGS BAŞVURMA ŞARTLARI NELER?

ÖSYM'nin gerçekleştirdiği Dikey Geçiş Sınavı (DGS) her yıl düzenli olarak yapılmakta. Dikey Geçiş Sınavına yükseköğretim kurumlarının 2 yıllık ön lisans programını başarı ile tamamlamış olan öğrenciler katılabiliyor. Bunun dışında açık öğretimden de 2 yıllık bölüm bitirenler DGS'ye giriyor.

Dikey Geçiş Sınavına giren öğrenciler başarılı bir puan aldığı takdirde herhangi bir yüksek öğretim kurumunda tamamlamış oldukları eğitimi 4 yıla çıkarmış oluyorlar. Lise mezunu, açık öğretim 4 yıllık lisans mezunu veya lisans mezunları Dikey Geçiş Sınavı'na giremiyor. DGS sınavı yükseköğretim kurumlarının lisans bölümlerine geçiş yapmak isteyen öğrencilerin girmesi gereken bir sınavdır.

DGS BAŞVURU EKRANI

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!