banner2

2 saate 7 deprem! Hatay beşik gibi sallanıyor! Artçılar sürüyor

Kahramanmaraş'ta yaşanan deprem felaketinin ardından artçı depremler yaşanmaya devam ediyor. AFAD, saat 20.04'te merkez üssü Hatay'ın Defne ilçesi olan 6,4 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı. Bölgede hasarlı olan bazı binaların da yıkıldığı belirtildi.

Gündem 20.02.2023, 22:34 20.02.2023, 22:38
Abone ol

Hatay'da 3 dakika arayla Riçhter ölçeğine göre 6.4 ve 5.8 büyüklüğündeki depremler meydana geldi. Kahramanmaraş merkezli depremlerin ardından 15 gündür beşik gibi sallanan bölgede son depremler, şiddetle hissedildi. Depremlerin ağır hasarlı birçok binada yıkıma neden olduğu belirtildi.

ÜST ÜSTE 2 BÜYÜK DEPREM

Kahramanmaraş'ta 6 Şubat'ta meydana gelen 7.7 ve 7.6 büyüklüğündeki depremler 10 ilde yıkıma yol açarken, bölge 15 gündür artçı ve bağımsız depremlerle beşik gibi sallanıyor. Afet ve Acil Durum (AFAD) Yönetimi Başkanlığı verilerine göre saat 20.04'te merkez üssü Hatay'ın Defne ilçesinde 6.4 büyüklüğünde, 3 dakika sonra ise merkez üssü ise yine Hatay'ın Samandağ ilçesinde 5.8 büyüklüğünde deprem kaydedildi. Defne ilçesindeki deprem zeminden 16.74 kilometre Samandağ merkezli deprem ise 7 kilometre derinlikte meydana geldi.

DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR

22.16 Kandilli Rasathanesi tarafından yapılan açıklamada bölgede artçı depremlerin sürdüğü belirtildi.

21.56 AFAD: Hatay'daki depremlerin ardından Kandilli Rasathanesinin uyarısıyla tedbir amaçlı verilen deniz seviyesi yükseltisine yönelik uyarı, değerlendirmeler sonucunda kaldırılmıştır.

21.50 Cumhurbaşkanı Yardımıcısı Fuat Oktay: 8 yaralı var. 28 ihbar var. Gerek eşya almak gerek herhangi bir şeyi kontrol için hasarlı binalarına girmemeleri hususunda rica ediyoruz.

VALİLİK BİNASI KULLANILAMAZ HALDE

21.45 Peş peşe meydana gelen deprem ardından Hatay'da valilik binasının kullanılamaz hale geldiği ifade edildi.

BAKAN SOYLU'DAN AÇIKLAMA

21.43 İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, depreme ilişkin yaptığı açıklamada, "Samandağ'da bir kadın başına taş düşmesi sonucu hayatını kaybetti. Defne ilçesinde enkazda kalan 4 kişi var. Biri çıkarıldı diğerleri için çalışmalar sürüyor." ifadelerini kullandı.

İSKENDERUN DEVLET HASTANESİ TAHLİYE EDİLİYOR

21.30 Depremin etkilediği İskenderun'da yer alan devlet hastanesi, tedbir amaçlı tahliye ediliyor.

MERSİN VE ANTALYA VALİLİĞİ: "KIYILARDAN UZAK DURUN"

21.17 Mersin Valiliği, "Vatandaşlarımızın deniz kıyısından uzak durması önemle rica olunur." açıklamasında bulundu. Antalya Valiliği de vatandaşlara, "Vatandaşlarımızın deniz kıyısından uzak durması önemle rica olunur." aynı uyarıyı yaptı.

TSUNAMİ ALARMI

21.15 Hatay'da meydana gelen deprem sonrası, Avrupa-Akdeniz Sismoloji Merkezi tsunami alarmı verdi.

Cumhurbaşkanı Yardımcısı Oktay yaptığı açıklamada "Hatay merkezli depremlerle ilgili incelemelerimiz devam ediyor. Vatandaşlarımızın hasarlı binalardan uzak durmalarını rica ediyoruz." dedi.

20.45 A Haber Muhabiri Mehmet Geçgel "Çökme riski olan binalar var. Bazı binalarda çatırtı sesleri geliyor." ifadelerini kullandı.

20.37 Hatay Valisi Rahmi Doğan: "Kentte deprem nedeniyle bazı ihbarlar aldık, bunları değerlendiriyoruz, taramalarımız sürüyor."

20.15 AFAD, saat 20.07'de merkez üssü Hatay'ın Samandağ ilçesi olan 5,8 büyüklüğünde deprem meydana geldiğini açıkladı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!