banner2

2. Mehmet Özhaseki dönemi! 30 yıllık tecrübe sahalara dönüş yapıyor

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yeni kabinede yer alan bakanları açıkladı. Yeni kabinede Mehmet Özhaseki, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı olarak yer aldı. Murat Kurum'dan boşalan koltuğu devralan Mehmet Özhaseki yerel yönetimlerde ve kentsel dönüşümde en tecrübeli devlet adamlarından biri.

Gündem 04.06.2023, 15:09 04.06.2023, 15:40
Abone ol
2. Mehmet Özhaseki dönemi! 30 yıllık tecrübe sahalara dönüş yapıyor

Şehirlerin tarihi dokusunu koruyarak güçlü hale getiren, şehre sanattan kültüre, turizmden sanayiye, spordan eğitime kadar pek çok alanda eser ve hizmet kazandıran, bütçe yönetiminden insan kaynağına, öz kaynakların etkin kullanımından çevreci projelere kadar pek çok başlıkta çalışmaları hayata geçiren, 30 yıla uzanan tecrübesiyle en yetkin isim Mehmet Özhaseki, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın tensipleriyle Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı görevine atandı.

KENTSEL DÖNÜŞÜMÜN MİMARLARINDA

Türkiye; kentsel dönüşümü, 99 depremi sonrası gündemine alırken Mehmet Özhaseki, 1996’da ülkede herhangi bir mevzuat çalışması yokken “Gecekondu Önleme Bölgesi” çalışmasıyla kaçak ve riskli yapılarla mücadele etti. Hiçbir vatandaşı mağdur etmeden Kayseri’de büyük bir dönüşüm gerçekleştirdi.

Bununla beraber Türkiye özelindeki kentsel dönüşüm adımlarıyla, Fikirtepe başta olmak üzere, kentsel dönüşümün kangrene döndüğü bölgelerde aldığı inisiyatiflerle Türkiye’de ve İstanbul’da pek çok sorunun çözümüne öncülük etti.

İSTANBUL ONA EMANET

Mehmet Özhaseki’nin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı yaptığı bir önceki dönemde, İstanbul’un deprem riskine karşı yol haritaları çıkartıldı, stratejileri belirlendi. Özhaseki, yaptığı açıklamalar ve attığı adımlarla Türkiye’de deprem farkındalığı oluşmasını sağlayan devlet ve siyaset adamı olarak dikkat çekti.

Bu sebeple Kahramanmaraş depreminden sonra Özhaseki’nin yıllar önce yaptığı uyarılar, vizyon sahibi bir devlet adamı olduğu sıkça gündeme geldi ve takdir topladı.

30 YILLIK TECRÜBE

Mehmet Özhaseki, Belediye Başkanlığı, Bakanlık ve Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcılığı olmak üzere 30 yıla uzanan tecrübesiyle ülkeyi ve İstanbul’un depreme karşı hazırlayacak en yetkin isim olarak görülüyor. Yeni dönemde de bu dönüşümün çok daha hızlanacağını söylemek mümkün.

Yine Özhaseki, İstanbul’un tarihi kent bölgesinin yenilenmesi ve dünyanın en önemli tarihi ve kültürel boyutlu turizm destinasyon bölgesi olması adına pek çok projeyi hayata geçirdi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!