banner2

18 Mart Çanakkale zaferi nedir? Çanakkale zaferi tarihi kaçıncı yılı? Çanakkale Geçilmez!

18 Mart Çanakkale zaferinin yarın yıl dönümü olduğu için vatandaşlar internette araştırma yapmaya başladı. Peki 18 Mart Çanakkale zaferi nedir? Çanakkale zaferi tarihi kaçıncı yılı? Çanakkale Geçilmez!

Gündem 18.03.2022, 11:54 18.03.2022, 11:55
Abone ol
18 Mart Çanakkale zaferi nedir? Çanakkale zaferi tarihi kaçıncı yılı? Çanakkale Geçilmez!

Çanakkale zaferi yıl dönümü yarın gerçekleşecek. Vatanımızın önemli zaferlerinden bir tanesi olan 18 Mart Çanakkale zaferi internette aranmaya başladı. Peki 18 Mart Çanakkale zaferi nedir? Çanakkale zaferi tarihi kaçıncı yılı? Çanakkale Geçilmez!

18 MART ÇANAKKALE ZAFERİ NEDİR?

Çanakkale Savaşı, batılı ülkelerin kurduğu itilafa karşı Osmanlı Devleti'nin savunmada olduğu bir savaştır. Osmanlı Devleti'nin Çanakkale Savaşı'nda bütün ülkenin birlik olarak destan yazdığı savaştır. 3 Kasım 1914 yılı - 18 Mart 1915 yılı tarihleri arasında deniz savaşları olarak gerçekleşen, 25 Nisan 1915 - 9 Ocak 1916 tarihleri arasında ise Gelibolu yarımadasında kara savaşları olarak gerçekleşmiştir. İtilaf devletleri, bu savaşta Çanakkale Boğazı'nı ve İstanbul'u ele geçirmeyi hedeflediler. Eğer Çanakkale Boğazı'nın İtilaf Devletleri'ne geçmiş olsaydı Rusya'ya her türlü desteği kolay bir şekilde yapacaklardı. Bunun için itilaf devletler ilk olarak Çanakkale Boğazı'na 1915 yılı Şubat ayında saldırılar başladı.

18 Mart 1915 tarihinde Çanakkale Savaşı'nın en güçlü saldırı yapıldı. Bu saldırılara karşı Osmanlı Ordusu'nun savaş stratejisi olarak boğaza döşediği mayınlar ile düşman donanmasında ağır kayıplar vermesi hedeflendi ve hedefe ulaşıldı. Donanma için büyük öneme sahil olan Nusret Mayın Gemisi'nin batırılması ile itilaf Devletleri birlikleri hiç beklemedikleri bir darbe aldı ve deniz saldırısından caymak zorunda kaldılar. 

İtilaf Devletler 25 Nisan 1915 tarihinde Gelibolu Yarımadası'nda kara çıkartması yaparak saldırıya devam etti. Ancak Osmanlı ordusu ile birlikte Türk milletinin büyük mücadelesi sonucunda büyük bir mağlubiyete uğratıldılar. Toplamda üç defa kara çıkartması yapan İtilaf Devletleri üçüncü yenilgi sonrasında 1916 yılı Aralık ayında Gelibolu Yarımadası'ndan geri çekilmek zorunda kaldı. Zorlu bir savaş olan Çanakkale Savaşı Türk tarihinde unutulmaz bir destan olarak adlandırılır. Güçlü bir donanmaya sahip olan itilaf devletlerine karşı daha zayıf bir ordu ile çok büyük bir zafer elde edildiği için tarihe Türk milletinin kazandığı zafer olarak kaydedildi.

ÇANAKKALE ZAFERİNİN ÖNEMİ NEDİR?

Çanakkale Savaşı sonuçları açısından dünya tarihinde oldukça önemli bir yerdedir.

- Yenilmez denilen İngiliz ordusu Osmanlı Ordusu ve halkın inancıyla yenilgiye uğratıldı,

- Bu savaştan sonra Kurtuluş Savaşı ile birlikte İngiliz emperyalizmi darbe aldı,

- Türklerin eğer isterlerse neler yapabilecekleri tüm dünya tarafından görülmüş oldu,

- Zaferi Türk halkına çok güçlü bir motivasyon sebebi oldu,

- İngiliz hükümetinin çökmesi ile değişiklik meydana geldi,

- Türk tarihinin sonraki zaferleri için büyük bir adım oldu,

- 1. Dünya Savaşı'nda Osmanlı Devleti'nin yenilmediği tek cephedir,

- İstanbul'un işgali zaferle gecikmiş oldu.

ÇANAKKALE ZAFERİ TARİHİ KAÇINCI YILI?

Çanakkale zaferi tarihi 18 Mart 1915 yıl dönümü her yıl 18 Mart’ta kutlanıyor. Yarın 2022 yılı büyük zaferin 107. yıldönümü olarak kutlanacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!