Yandex Metrica

Sitede Ara

163 yangının 152'si söndürüldü

163 yangının 152'si söndürüldü

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile birlikte açıklamada bulundu. Bakan Pakdemirli, devam eden yangınlar hakkında, "Şu an çok ciddi bir savaş veriliyor. Herkesi sabırlı ve sağduyulu olmaya davet ediyorum" dedi.

Gündem

23.01.2024, 17:45

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli ve İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Marmaris'te ortak basın açıklaması yaptı.

Bakan Pakdemirli'nin açıklamalarından öne çıkan maddeler şu şekilde:

“Antalya, Muğla, Adana, Mersin ve Osmaniye'de afetten etkilenen vatandaşlarımızın tarımsal alanla ilgili ön hasar tespit çalışmalarını bitirdik.

Hava sıcaklığında bugün Marmaris'te 45,5 dereceyle tüm zamanların sıcaklık rekoru kırıldı. Önceki rekor 7 Temmuz 1988'de 45,2 olarak ölçülmüştü. 28 Temmuz-3 Ağustos arasında 38 ilde bu tarihler arasında 163 yangın çıktı. 152 tanesi söndürüldü.”

AKOM'dan megakente uyarı! Gün içinde bu saatler dikkat: Sağanak yağış geliyor! AKOM'dan megakente uyarı! Gün içinde bu saatler dikkat: Sağanak yağış... Haberi Görüntüle

TOPLAM 72 HAVA ARACI

Bakan Pakdemirli, yurt dışından gelenlerle amfibik uçak sayısının 3'ten 6'ya, helikopterin 45'ten 57'ye çıktığını, 9 tanker uçağıyla toplam 72 hava aracına ulaşıldığını belirterek, şöyle devam etti:

“Yangınlarda 16 uçak, 9 İHA, 51 helikopter, 1 insansız hava helikopteri, 805 tanker, 155 iş makinesi, yaklaşık 5 bin 200 personel mücadele ediyor. Elimizdeki mevcut envanterde, sürekli çalıştığımız uçak ve helikopter sayımız, şu an yönetim helikopterlerini, uçaklarını saymazsak 48, sayarsak 53-55'i buluyor.

Müdahale edilmediğini sandığınız yerlerde hem havadan hem karadan yoğun bir mücadele veriliyor. 16 uçak ve 51 helikopterle müdahale sürüyor. Toplamda 72 hava aracıyla alevlere müdahale ediyoruz.

Cumartesi başlıyor! Sürücüler dikkat bu yollar 90 gün trafiğe kapatılacak! Cumartesi başlıyor! Sürücüler dikkat bu yollar 90 gün trafiğe kapatılacak! Haberi Görüntüle

“ŞU AN ÇOK CİDDİ BİR SAVAŞ VERİLİYOR”

Küresel sıcaklıkla birlikte tüm dünyada yangın riski var. Şu an çok ciddi bir savaş veriliyor. Herkesi sabırlı ve sağduyulu olmaya davet ediyorum.”

5 ilimizde 18 ilçe, 78 köy ve 2 bin 219 çiftçimiz yangınlardan etkilenmiş durumda. Çalışmalar tamamlanır tamamlanmaz üreticilerimizin mağduriyeti giderilecek.

Irak İçişleri Bakanlığı duyurdu: Kerkük, Erbil ve Duhok'taki yangınların failleri PKK çıktı! Irak İçişleri Bakanlığı duyurdu: Kerkük, Erbil ve Duhok'taki yangınların failleri... Haberi Görüntüle

“İLK YAĞMURLA FİDANLARIMIZI DİKİYORUZ”

Yangınları en kısa sürede söndüreceğiz. İnşallah ilk yağmurlarımızla birlikte fidanlarımızı dikiyoruz.”

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ise orman yangınları hakkında şöyle konuştu:

“Burada hiç kimse siyasi ve ideolojik bir ayrılık ortaya koymadan, kırmızı-beyaz Türkiye formasıyla, ay-yıldızla mücadelesini devam ettiriyor.”

TOMA'ların yangınla mücadelede kullanılmadığı iddiasına ilişkin, “Yangın yerleşim yerlerine inmeye başladığı andan itibaren TOMA devreye girdi” diyen Soylu, “Bu saat itibarıyla 543 bina, 784 konut, 114 ahır, 64 iş yeri, 5 kamu binası, bunların ağır, orta ve az hasar tespitleri gerçekleştirildi.” ifadelerini kullandı.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading