banner2

10 yılın ardından gönüllü eve dönüş: Bizlere evlerinizi açtınız Allah razı olsun

İstanbul'da göçmen nüfusu yoğun olan Esenyurt ilçesinde 7 aile gönüllü olarak Suriye'ye dönmek için yola çıktı.

Gündem 09.06.2022, 12:52
Abone ol
10 yılın ardından gönüllü eve dönüş: Bizlere evlerinizi açtınız Allah razı olsun

Esenyurt Belediyesi tarafından 2018 yılında başlatılan gönüllü geri dönüş projesiyle bugüne kadar 2 bin 700 kişi ülkesine geri döndü. Son olarak 7 aile daha ülkelerine gönüllü olarak geri dönme kararı aldı.

AİLELER DÖNMEK İÇİN BELEDİYEYE MÜRACAAT ETTİ 

Aileler geri dönmek için belediyeye müracaat etti. Aralarında Türkiye’de doğan çocukların da olduğu 34 kişi dün Esenyurt Belediyesi önünden otobüslerle Suriye sınırına uğurlandı. Suriyeliler Lazkiye, Hama, Şam, Halep ve Afrin’deki evlerine gidecek.

'2 BİN 700  MİSAFİRMİZİ YOLCU ETTİK'

Suriye yolcularını uğurlayan Esenyurt Belediye Başkanı Kemal Deniz Bozkurt, "Esenyurt'ta yaşayan misafirleri ücretsiz ülkelerine gönderiyoruz ama zaman zaman diğer ilçelerden de başvuranlar oluyor. Onlar için de otobüslerimizde yer ayarlamaya çalışıyoruz. Bugüne kadar 2 bin 700’ün üzerinde misafirimizi yolcu ettik. O bölge güvenli hale gelirse ve gidişte bir engel kalmazsa teşvik edici başka işlemler de yapacağız" dedi.

'SAVAŞ NEDENİYLE TÜRKİYE'YE SIĞINDIK AMA GERİ DÖNECEĞİMİZ GÜNÜ BEKLİYORDUK'

Yolculuğa çıkanlar arasında 6 kişilik ailesiyle birlikte Afrin’e giden Adnan Kado da vardı. Türkiye’ye 2015 yılında geldiğini anlatan Adnan Kado, “Savaş nedeniyle Türkiye’ye sığındık ama geri döneceğimiz günü bekliyorduk. Afrin artık sakin bir yer. Bugün dönüyoruz. Umarım savaş tamamen biter ve herkes evine dönebilir” dedi.

'CAN GÜVENLİĞİMİZ OLMADIĞI İÇİN BUGÜNE KADAR DÖNEMEDİK'

Türkiye’ye 2014 yılında Afrin’den geldiklerini söyleyen Azat Bakir de 8 kişilik ailesiyle birlikte yola çıktı:

“Geldiğimiz günden bu yana geri dönmek hep aklımızdaydı. Can güvenliğimiz olmadığı için bugüne kadar dönemedik. Artık memleketimiz güvenli. Bu nedenle dönmeye karar verdik” diye konuştu. Türkiye’de tekstil atölyelerinde çalıştığını anlatan Hesim Habeş ise eşi ve 4 çocuğuyla birlikte valizlerini otobüse yüklerken, “Canımızı kurtarmak için Türkiye’ye sığındık. Türk Devleti ve halkından Allah razı olsun. Bize evlerinizi açtınız teşekkür ederiz.”

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!