Yandex Metrica

1 saat 30 dakika ne konuşuldu? 18 yıl sonra bir ilk: Erdoğan'dan CHP'ye iade-i ziyaretinin perde arkası!

1 saat 30 dakika ne konuşuldu? 18 yıl sonra bir ilk:  Erdoğan'dan CHP'ye iade-i ziyaretinin perde arkası!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, dün CHP Genel Başkanı Özgür Özel'e merakla beklenen iadeyi ziyaretini gerçekleştirdi. CHP Genel Merkezi’nin 12. katında gerçekleşen ve 1.5 saat süren bu görüşme, siyasette yumuşama dönemini bir kez daha gösterdi. Peki 1,5 saat süren görüşmenin perde arkasında neler var?

Gündem

12.06.2024, 12:43

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın CHP Genel Başkanı Özgür Özel'e iade-i ziyaretine dair yeni ayrıntılar ortaya çıktı. Erdoğan, tarihi zirvede üç kritik mesaj verirken, ikilinin görüşme esnasında Türk kahvesi içtiği öğrenildi. Öte yandan Özgür Özel'in Başkan Erdoğan'a “Payidar Gondol” isimli parçayı hediye ettiği ortaya çıktı. 

31 Mart yerel seçimlerinin ardından Türk siyasetinde başlayan normalleşme dönemi meyvelerini veriyor. 2 Mayıs'ta AK Parti Genel Merkezi'nde Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı ziyaret etti. Siyasette normalleşme sürecinin başlangıcı olarak görülen ziyaretin ardından Erdoğan, Özel'e dün  iade-i ziyarette bulundu.

Sabiha Gökçen'den uçuşlar neden iptal edildi? Uçuşların yüzde 10'u iptal! Sabiha Gökçen'den uçuşlar neden iptal edildi? Uçuşların yüzde 10'u iptal! Haberi Görüntüle

ERDOĞAN'DAN 18 SONRA YENİDEN ZİYARET 

CHP lideri Özel, Cumhurbaşkanı Erdoğan'ı parti genel merkez girişindeki merdivenlerde karşıladı. Erdoğan'a AK Parti Genel Başkan Vekili Mustafa Elitaş, Özel'e ise CHP İstanbul Milletvekili Namık Tan eşlik etti. Erdoğan ve Özel, genel merkez önünde tokalaşarak, basın mensuplarına poz verdi. Ardından Özel'in 12'nci kattaki makam odasında gerçekleşen görüşmeye geçildi. Makam odasındaki görüşmeden de fotoğraf paylaşıldı. Görüşme 1 saat 30 dakika sürdü. Erdoğan 2006'da başbakanlığı dönemindeki ziyaretinden 18 yıl sonra CHP'yi ziyaret etmiş oldu.

2. öğretim öğrencileri ne olacak? İkinci öğretim programları kapatıldı mı? 2. öğretim öğrencileri ne olacak? İkinci öğretim programları kapatıldı mı? Haberi Görüntüle

 ERDOĞAN 3 KRİTİK MESAJ VERDİ

Görüşmede Cumhurbaşkanı Erdoğan, 3 önemli mesaj verdi. 

1-Türkiye'nin darbe anayasasından kurtulması lazım. Bunun için en geniş şekilde Türkiye'yi kucaklayıcı, tüm kesimleri içine alan yeni ve sivil bir anayasaya ihtiyaç var.

2-Ekonomide popülizme müsaade etmeyeceğiz. Enflasyonu düşürmek için açıkladığımız ekonomi programına sadık kalacağız. Arzu ederseniz Hazine ve Maliye Bakanımız Mehmet Şimşek sizi bilgilendirebilir.

3- Hak ve özgürlükler konusunda bazı belediyelerin eski alışkanlıkları andıran uygulamaları oluyor. Biz hak ve özgürlükleri garanti altına alacak olan reformları yapmaya devam edeceğiz.

15 Temmuz'da tankın önüne yatmıştı: Metin Doğan o geceyi anlattı 15 Temmuz'da tankın önüne yatmıştı: Metin Doğan o geceyi anlattı Haberi Görüntüle

"MİLLETTEN ALINAN YETKİ TERÖR ÖRGÜTÜNDE DESTEK İÇİN KULLANILAMAZ"

Özgür Özel'in görüşmede Hakkâri Belediyesi'ne kayyum atanmasını gündeme getirmesi üzerine Erdoğan'ın "Hangi partiden olursa olsun millete hizmet eden belediye başkanlarına destek vermeye devam edeceğiz. Ancak birisi milletten aldığı yetkiyi terör örgütüne destek vermek için kullanırsa ya da terör örgütü bir belediyeye komiser atarsa buna müsade etmemekte kararlıyız" diye karşılık verdiği öğrenildi.

Son dakika... Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki görevden affını istedi Son dakika... Çevre ve Şehircilik Bakanı Mehmet Özhaseki görevden affını... Haberi Görüntüle

ERDOĞAN'A ÖZEL ODA TAHSİS EDİLDİ

Başkan Erdoğan'ın ziyareti öncesi CHP'de hummalı bir hazırlık yapıldı. Binanın içi tepeden tırnağa temizlendi. Edinilen bilgiye göre; kritik buluşmanın gerçekleşeceği 12. kattaki Özel'in makam odasının bitişiğinde,"olağanüstü bir durum, uluslararası acil iletişim ya da görüşme ihtiyacı doğması" gibi durumlarda Erdoğan'ın kullanılması için özel bir oda tahsis edildi.

Ziyaret sırasında asansör ve katlara çıkan merdiven kapıları kitlendi. Bina yakınında bulunan sokaklardaki sivil araçlar kaldırıldı. Sokak ise araç trafiğine kapatıldı.

Emine Erdoğan: Gazze'nin altı çocuk mezarlığı, üstü ise dünyanın en büyük yetimhanesi Emine Erdoğan: Gazze'nin altı çocuk mezarlığı, üstü ise dünyanın en... Haberi Görüntüle

KARŞILIKLI HEDİYELEŞME

Erdoğan-Özel görüşmesinde ilk ziyarette olduğu gibi parti liderleri birbirlerine karşılıklı hediyeler verdi. AK Parti Sözcüsü Ömer Çelik'in iki liderin hediyeleşmesine ilişkin aktardığına göre, Erdoğan tarafından CHP'ye Türkiye'nin farklı bölgelerinden zeytinyağı ve çifte kavrulmuş lokum hediye edildi. Parti kaynaklarından edinilen bilgiye göre, yine Erdoğan tarafından Tan'a; özel kutuda fincan takımı hediye edildi.

CHP Genel Başkanı Özgür Özel ise Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a, Paşabahçe’nin 'Gururla' koleksiyonundan 'Payidar Gondol' isimli parçayı hediye etti.

Hediye edilen seri ne anlama geliyor; 

Payidar Gondol, II. Meclis salonunun balkonundaki defne ve meşe dallarıyla süslü, ay yıldızlı görselden esinlenerek tasarlanmıştır. Genelde zaferin ve barışın simgesi olarak kullanılan defne, kimi zaman da kahramanlık, bilgelik, güzellik ve ölümsüzlüğü; meşe ise gücü, kudreti, bilgeliği sembolize etmektedir. Meclis balkonundaki defne ve meşe dallarıyla süslü ay yıldızı görselin işlendiği Payidar Gondol, TBMM’nin gücünü, Atatürk’ün liderliğindeki bağımsızlık savaşının önemini, zor ulaşılan barışın değerini ve Cumhuriyetin sürekliliğini simgelemektedir. Görüşmede Türk kahvesi ve çay içildiği öğrenildi.

 

Habere Tepki Ver

2

0

0

0

0

0

0

0

Yorumlar (0)

Zehra EVCİL

TRHaber.com - Gündem


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading