banner2

Yüz binlerce üniversiteliyi ilgilendiriyor! YÖK Başkanından son dakika açıklaması: O tarihi işaret etti: Üniversiteler açılacak mı?

Kahramanmaraş’ta meydana gelen arıdan ülke genelinde üniversiteler uzak eğitim sistemine geçmişti. Öğrenciler Üniversitelerin ne zaman açılacağını araştırırken YÖK Başkanı Erol Özvar’dan konuya ilişkin açıklamalar geldi. Binlerce öğrenci Üniversitelerin Nisan ayında açılıp açılmayacağını araştırmaya başladı. Peki, Üniversiteler açılacak mı? İşte detaylar..

Genel 26.03.2023, 16:12 26.03.2023, 16:47
Abone ol
Yüz binlerce üniversiteliyi ilgilendiriyor! YÖK Başkanından son dakika açıklaması: O tarihi işaret etti: Üniversiteler açılacak mı?

6 Şubat 2023 tarihinde Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde meydana gelen deprem ağır hasara neden olmuş binlerce vatandaşımız hayatını kaybetmişti. Evsiz kalan vatandaşları yalnız bırakmayan yetkililer Devlet yurtlarına depremzede vatandaşları yerleştirmişti. Bu gelişmenin ardından üniversiteler süresiz olarak uzaktan eğitimi geçti. Öğrenciler üniversitelerin ne zaman açılacağını Nisan ayında mı açılacak sorusunu arama motorlarında araştırmaya başladı. Konuya ilişkin YÖK Başkanı Erol Özvar açıklamalarda bulundu.

‘ALINAN KARARLAR NİSAN AYINDA TEKRAR GÖZDEN GEÇİRİLECEK’

Nisan ayında hibrit seçeneğin değerlendirileceğini aktaran Özvar şu sözlere yer verdi:

"Bu zorlu zamanlarda depremzedelere, üniversitelerimize ve öğrencilerimize destek olmak için Yükseköğretim Kurulu olarak bir dizi idari tedbir aldık. 2022-2023 eğitim ve öğretim yılı bahar döneminin, bazı uygulamalı programlar hariç olmak üzere uzaktan öğretim yoluyla eğitimlerin başlaması yönünde bir karar aldık.

Yine daha önce ifade ettiğim üzere, alınan kararı nisan ayı başı itibarıyla yeniden gözden geçirerek şartların elverişli hale gelmesi durumunda uzaktan eğitimin yanında yüzyüze eğitim imkanının da sunulduğu harmanlanmış (hibrit) öğretim seçeneğini değerlendireceğiz. Yükseköğretim Kurulu olarak birinci önceliğimiz, yükseköğretim sistemimizin afet sonrası hızlı bir şekilde normalleştirilmesidir" dedi

ÜNİVERSİTELER AÇILACAK MI?

Kahramanmaraş’ta meydana gelden depremlerin ardından YÖK tarafından öğrencileri mağdur etmemek için pek çok adım atıldı.

Eğitim ve öğretimin etkin ve verimli sürdürülebilmesi amacıyla bahar döneminin uzaktan öğretim yoluyla yürütülmesi kararlaştırıldı. Ancak nisan başında durumun yeniden değerlendirileceği duyurulmuştu.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!