DOLAR
9.2620 0.92
EURO
10.7921 1.11
ALTIN
526.44 -0.64
BIST
1409.56 -0.16

Yargıtay, 'tatlı kız' mesajını taciz saymadı

Çalışanı Esra A.’ya, 'Tatlı kız' ifadesiyle mesaj atan güvenlik şefi İ.K.’nın bu olaydan sonra sözleşmesi feshedildi. Yargıtay ise mesajların taciz içermediğini belirterek, İ.K.’ya tazminat ödenmesine karar verdi.

Genel 12.10.2021, 10:26
Yargıtay, 'tatlı kız' mesajını taciz saymadı

İstanbul'daki bir üniversitede güvenlik şefi olarak görev yapan ve emri altında çalışan personel Esra A.'yı taciz ettiği gerekçesi öne sürülerek iş sözleşmesi feshedilen İ.K., iş sözleşmesinin haksız bir şekilde feshedildiğini iddia etti. İ.K., kendisine kıdem ve ihbar tazminatının tahsilini talep ederken, üniversite de davanın reddini savundu.

Mahkeme, güvenlik şefi İ.K.'nın, işyerinde emri altındagörev yapan personel Esra A.'ya gönderdiği iki farklı mesajda, "Ne kara kara düşünüyorsun tatlı kız, el salla Esra Hanım" ifadelerine yer verdiği, güvenlik şefinin kadının amiri konumunda olması özelliğiyle birlikte değerlendirildiğinde söz konusu feshin haklı olduğu gerekçesiyle davanın kısmen kabulüne karar verdi.

Sabah gazetesindeki habere göre İ.K., söz konusu mesajları kötü niyetle atmadığını dile getirirken, diğer çalışanlar da güvenlik şefi İ.K.'nın, Esra A.'yı taciz ettiğine yönelik bir beyanda bulunmadı. Hem güvenlik şefi, hem de üniversite vekilleri kararı temyiz etti.

Dosya, Yargıtay 22. Hukuk Dairesi'ne geldi. İşçinin iddia edilen davranışlarının işverene haklı nedenle fesih imkânı tanımayacağını ifade eden yüksek mahkeme, güvenlik şefi İ.K.'ye kıdem ve ihbar tazminatının ödenmesine hükmetti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!
Günün Anketi Tümü
İstanbul'da son zamanlarda artan trafik sorununun sebebi nedir?