banner2

Yargıtay'dan emsal niteliğinde karar: Mesaide telefonla haber okursanız tazminatsız kovulabilirsiniz

Yargıtay, sürekli internetten haber okuduğu, işe geç geldiği ve mesai saatleri dışında izinsiz olarak çalışma alanına geldiği için tazminatsız kovulan işçi hakkında emsal niteliğinde karar verdi.

Genel 21.11.2021, 17:03 21.11.2021, 17:29
Abone ol
Yargıtay'dan emsal niteliğinde karar: Mesaide telefonla haber okursanız tazminatsız kovulabilirsiniz

İşveren, işe sürekli geç kaldığını ve telefondan gazete okuduğunu iddia ettiği çalışanı tazminatsız olarak kovdu. Çalışanın mahkemeye başvurmasıyla da birbirinin aksi olan kararlar art arda geldi.

BÖLGE ADLİYE MAHKEMESİ KİŞİNİN İŞE İADESİNE KARA VERDİ

İşverenin ifadelerine göre "mesaiye geç gelmeyi alışkanlık haline getiren" ve "internetten gazete okuyan" bir çalışan, sorumluluklarını yerine getirdmediği ve “işi savsakladığı” gerekçesiyle işten tazminatsız olarak atıldı. İş Mahkemesi’ne başvuran şahıs internetten gazete okuduğu, sürekli işe geç geldiği ve mesai saatleri dışında izinsiz olarak çalışma alanına geldiği iddialarını reddetti. Mahkemenin işten çıkarmayı geçerli bulmasının üzerine kararı istinaf mahkemesine taşıyan çalışan, alınan kararla işine iade edildi. Zira yapılan hiçbir suçlama, işyeri tarafından somut kanıtlarla kanıtlanmamıştı.

DAVA YARGITAYA TAŞINDI

Bölge Adliye Mahkemesi’nin verdiği bu kararı temyiz eden işveren, olayı Yargıtay’a taşıdı. Yüksek mahkeme ise tanıklarla doğrulanan bu iddiaları kabul ederek çalışanın tazminatsız olarak işten çıkarılmasına izin verdi. Alınan kararda şu ifadeler yer aldı: 

Fesih bildiriminde adı geçen mesaide iken gazete okuma, sık aralıklarla mesaiye geç gelme, izinsiz mesai sonrası iş yerine girme eylemlerine dair tutanaklar tutulduğu gibi tutanak içerikleri tanıklarca da doğrulanmıştır. Bu davranışın iş yeri kurallarına uymadığı sabit olmakla birlikte eylemin haklı fesih sebebi ağırlığında olmadığı ancak işverenin bu davranışı yapan işçi ile iş ilişkisini sürdürmesi beklenemeyeceğinden işverence yapılan feshin geçerli sebebe dayandığı kabul edilerek davanın reddine karar verilmesi gerekirken yazılı gerekçe ile kabulüne karar verilmesi hatalı olup bozmayı gerektirmiştir. Bölge Adliye Mahkemesi kararının ortadan kaldırılmasına oy birliği ile karar verilmiştir.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!