banner2

Yapılandırma başvuruları ne zaman yapılacak? Yapılandırma başvurusu nasıl yapılır?

Geçtiğimiz günlerde kamu borç yapılandırması Resmi gazetede yayımlanmış ve yürürlüğe girmişti. Yapılandırma kanunu kapsamında Kamu borcu olan milyonlarca vatandaş bu kanun ile yapılandırma ile uygun ödeme koşulları kamu borcu olan vatandaşlara sağlanacak. Peki, Yapılandırma başvuruları ne zaman yapılacak? Yapılandırma başvurusu nasıl yapılır?

Genel 29.03.2023, 15:53 29.03.2023, 16:48
Abone ol
Yapılandırma başvuruları ne zaman yapılacak? Yapılandırma başvurusu nasıl yapılır?

Milyonlarca kişiyi yakından ilgilendiren Borç yapılandırması geçtiğimiz haftalarda Resmi gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmişti. Bu gelişmenin ardından vatandaşlar yapılandırma kapsamında başvuruların nen zaman olacağını merak etmeye başladı. Peki, Yapılandırma başvuruları ne zaman yapılacak? Yapılandırma başvurusu nasıl yapılır?

YAPILANDIRMA BAŞVURULARI NE ZAMAN YAPILACAK?

Konuya ilişkin Yeminli Mali Müşavir Abdullah Tolu açıklamalarda bulundu. Tolu, "Kanunun yürürlüğe girmesi başvurularının yapılması için yeterli değil. İlgili kurum ve kuruluşların da tebliğlerini yayınlaması gerekiyordu. Sosyal Güvenlik Kurumu, Gümrük İdaresi, Gelir İdaresi Başkanlığı buna ilişkin olarak gerekli tebliğleri yayınladı" ifadesini kullandı.

Matrah, vergi artırımı ve işletme kayıtlarının düzenlenmesine ilişkin başvuruların sitemde henüz hazır olmadığını belirten Tolu, "Kademeli başvuruların alınması söz konusu. Nisanın ilk hafta sonu itibarıyla bütün başvuruların alınması gibi bir sonuca ulaşılabilecek" dedi..

SON GÜN NE ZAMAN?

Başvuruların 31 Mayıs 2023 tarihine kadar yapılması gerekiyor. İlk taksit ödemelerinin de 30 Haziran 2023 tarihine kadar yapılması gerekiyor.

.Başvurular, Gelir İdaresi Başkanlığı internet sitesinden ya da e-Devlet üzerinden yapılabiliyor. Ayrıca bağlı bulunulan vergi dairesine de başvurulabiliyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!