banner2

Vergisiz telefonlar hangileri? iPhone, Samsung vergisiz mi? Üniversite öğrencilerine vergisiz telefon satışı başladı mı?

Üniversite öğrencilerinin vergisiz telefon konusunda heyecanlı bekleyişi sürüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın seçim vaadi olan gençlere 10 GB internet ve vergisiz telefon vaadinde hangi marka ve model telefonların olduğu son zamanlarda oldukça tartışıldı. 5 Eylül'de yapılan Kabine Toplantısı'nın ardından vergisiz telefon müjdesi geldi. Peki Vergisiz telefonlar hangileri? iPhone, Samsung vergisiz mi? Üniversite öğrencilerine vergisiz telefon satışı başladı mı?

Genel 06.09.2023, 11:23 06.09.2023, 11:51
Abone ol
Vergisiz telefonlar hangileri? iPhone, Samsung vergisiz mi? Üniversite öğrencilerine vergisiz telefon satışı başladı mı?

Cumhurbaşkanı Erdoğan Cumhurbaşkanlığı ve milletvekili seçimleri öncesinde yaptığı açıklamada gençlere vergisiz telefon satışı yapılacağını açıklamıştı. Erdoğan açıklamasında  "Yükseköğrenimdeki gençlerimize bir defaya mahsus olmak üzere cep telefonu ve bilgisayar ediniminde vergi muafiyeti sağlayacak, ayrıca aylık 10 GB ücretsiz internet vereceğiz" demişti. Bu açıklamanın ardından on binlerce kişi cep telefonu almayı erteledi ve vergisiz telefonları beklemeye başladı. Erdoğan kouya dair son açıklamayı Kabine Toplantısı'nın ardından yaptı. Yaşanan son gelişmeler Vergisiz telefonlar hangileri? iPhone, Samsung vergisiz mi? Üniversite öğrencilerine vergisiz telefon satışı başladı mı? sorularının sorulmasına neden oldu. İşte ÖTV'siz, vergisiz cep telefonu marka ve modellerine dair detaylar...

VERGİSİZ TELEFONLAR HANGİLERİ?

Vergisiz cep telefonları konusunda yeni bir gelişme yaşandı. Üniversite öğrencilerinin en merak etiği konuların başında vergisiz satılacak cep telefonu marka ve modellerinin hangileri olacağı. Konuya dair henüz resmi bir açıklama yapılmadı ancak cari açığın düşürülmesi hedefi olan ülkemizde ithal edilen cep telefonlarında vergi indirimi olması beklenmiyor. Vergisiz cep telefonlarının yerli üretim ve Türkiye'de montajı yapılan telefonları kapsaması bekleniyor. 

IPHONE, SAMSUNG VERGİSİZ Mİ?

Ülkemizde de en çok satılan telefon markalarından olan iPhone ve Samsung'da vergisiz telefon satışlarının oolması beklenmiyor. Ancak Samsung'un bazı modelleri vergisiz satılabilir. 

VERGİSİZ TELEFON SATIŞLARI NE ZAMAN?

Cumhurbaşkanı Erdoğan kabine toplantısının ardından yaptığı açıklamada "Yükseköğretimde okuyan öğrencilerimize taahhüdümüz olan 10 gigabayt internet ve cep telefonu desteği konusunu değerlendirdik. İnşallah bir sonraki toplantımızda her iki konuyla ilgili detayları gençlerimizle paylaşacağız." dedi. Vergisiz cep telefonu konusunda çalışmaların önümüzdeki günlerde tamamlanması bekleniyor. 

VERGİSİZ CEP TELEFONU SATIŞI BAŞLADI MI?

Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mehmet Fatih Kacır vergisiz telefona ilişkin yaptığı açıklamada şunları söyledi: "Bazı değerlendirmeler yapılıyor. Tamamlandığında açıklanacak. Nihai açıklamayla beraber kamuoyu öğrenmiş olacak. Çok kısa zaman içinde açıklama yapılır diye tahmin ediyorum. Türkiye genç bir ülke yani malumunuz yaş ortalamamız 33 çok genç bir nüfusumuz var. Örgün eğitimde üniversitelerde milyonlarca öğrenci var. Bütün bu gençlere bizim verdiğimiz bir takım sözler var. Bizim bu sözleri adım adım tutmak gibi bir gayemiz var. Yani henüz seçimin üzerinden birkaç ay geçti ama Sayın Cumhurbaşkanımız bir an evvel verdiğimiz bütün sözleri tutmak konusunda da ilgilileri bizleri talimatlandırıyor. Normalde beş yıllık bir dönemimiz var ama ertelemek değil gayemiz bir an evvel sözlerimizi milletimize verdiğimiz sözleri tutmak niyetindeyiz."

VERGİSİZ CEP TELEFONU MARKA VE MODELLERİ NELER?

Samsung

Galaxy A01, Galaxy A21s, Galaxy A30, Galaxy A52, Galaxy,

Xiaomi

Redmi 9C, Redmi 9T, Redmi Note 10S, Redmi 10 2022

Casper

VIA X30 Plus, VIA M30 Plus

Vestel

Tüm modelleri

General Mobile

21, Poco C40, Phoenix 5G, 24 Pro

OPPO

A15, Reno 5 Lite,

Vivo

Y11s, Y21s, Y53s

TCL

20 SE, 20 E, L7,

Realme

C21, C21Y, C25 Omix: X300, X500,

Tecno Mobile

Camon 16

Reeder

S19 Max Pro S

OMIX: X5

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!