Yandex Metrica

Van Gölü suyundan elde edilen sprey koronavirüsü engelliyor

Van Gölü suyundan elde edilen sprey koronavirüsü engelliyor

Cerrahpaşa Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Cansız'ın araştırma ve çalışmaları, potansiyel hidrojen değeri son derece yüksek olan Van Gölü suyundan hazırladığı spreyin, koronavirüsün yayılmasını engellemeye yardımcı olduğunu ortaya koydu.

Genel

23.01.2024, 18:02

Mineral değerleri açısından zengin bir kaynak olan Van Gölü suyu, birçok araştırmaya konu olurken, diğer taraftan da bazı cilt rahatsızlıklarına iyi geliyor. Bu özelliği bilinen Van Gölü'nden alınan örnekler üzerinde çalışmalar yapan Son olarak Cerrahpaşa Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. Harun Cansız, gölün sodalı suyunun iyi geldiği son derece önemli bir konuyu gündeme getirdi.

Van Gölü'nden alınan su örneklerini araştıran Prof. Dr. Cansız, bir sprey hazırladı. 60 koronavirüs hastası üzerinde araştırma yürüten Cansız, söz konusu spreyi 30 hastada kullandı.

Van Gölü suyundan yapılan bu spreyi kullanan hastaların taşıdığı virüs oranında azalma görüldü. Araştırma nın neticesinde pH değeri 9,3 olan Van Gölü suyundan faydalanarak hazırlanan spreyi sıkan hastaların koronavirüsü hafif olarak atlattığı orta çıktı. Diğer taraftan araştırma, Van Gölü suyunun şifalı olduğunu düşünen Vanlıları da sevindirdi. 
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading