banner2

Uzman öğretmenlik sınavı değişecek mi? 2023 Uzman öğretmen, baş öğretmenlik sınavı kalkacak mı?

Geçtiğimiz sene Öğretmenlik Meslek Kanunu ile uygulamaya geçirilen uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavlarına ilişkin Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'den flaş açıklama geldi. Tekin Öğretmenlik Kariyer Basamakları sınavlarının doğru olmadığını belirtti. Bu açıklamanın ardından Uzman öğretmenlik sınavı değişecek mi? 2023 Uzman öğretmen, baş öğretmenlik sınavı kalkacak mı? 2023 Uzman öğretmen-Başöğretmen sınavı yapılmayacak mı? soruları binlerce kişi tarafından sorulmaya başlandı.

Genel 23.09.2023, 12:27 23.09.2023, 12:46
Abone ol
Uzman öğretmenlik sınavı değişecek mi? 2023 Uzman öğretmen, baş öğretmenlik sınavı kalkacak mı?

MEB'de görev yapan 1 milyondan fazla öğretmeni ilgilendiren Öğretmenlik Meslek Kanunu geçtiğimiz yıl uygulamaya konmuştu. Öğretmenlik Meslek Kanunu ile öğretmenlere kariyer imkanı sunuldu. Öğretmenler uzman öğretmen ve başöğretmen olabiliyor. Öğretmenlik Kariyer Basamakları sınavına ilişkin Bakan Tekin'den herkesi şaşırtan bir açıklama geldi. Sınavın yapılmasına az bir süre kala Tekin bu sınavın doğru olmadığını ifade etti. Yapılan bu açıklamanın ardından Uzman öğretmenlik sınavı değişecek mi? Uzman öğretmen, baş öğretmenlik sınavı kalkacak mı? 2023 Uzman öğretmen-Başöğretmen sınavı yapılmayacak mı?  soruları gündeme geldi. 

BAKAN TEKİN'DEN UZMAN ÖĞRETMENLİK SINAVI AÇIKLAMASI

Bakan Tekin sosyal medya hesabından yaptığı açıklamada uzman öğretmen ve başöğretmenlik sınavlarına ilişkin değerlendirmelerde bulundu. Tekin "Öğretmenler Odası sohbetlerimizin en önemli konularından birisi kariyer basamakları oluyor. Bu konuda nihai çözüm için AYM’nin gerekçeli kararını bekliyoruz. Ancak kısa vadeli önümüzdeki sınav için küçük bir düzenleme planlıyoruz. Eğer daha önceki gibi test sınavı yaparsak, bu sınavın bir mali yükü var. Ayrıca en az 10 yıllık bir öğretmenin bir test sınavı ile değerlendirilmesini de doğru bulmuyorum. O yüzden bu konuda hazırladığımız bir formülü önümüzdeki hafta sizlerle paylaşacağız. Hem kanundaki sınav zorunluluğunu aşacak, hem sınav ücreti sıkıntısını ortadan kaldıracak ve hem de genel politikalarımızla uyumlu hızlı çözüm üretmiş olacağız. Böylece öğretmenler odası sohbetlerimizden bir talebi daha hayata geçirmiş olacağız."

"FARKLI SÜREÇLERLE BUNU YAPMA NİYETİMİZ VAR"

Bakan Tekin Ağustos ayında da öğretmenlik kariyer basamakları sınavına dair değerlendirmede bulunmuştu. Tekin açıklamasında  "Öğretmenlerin başarılı başarısız diye kategorize edilmesini istemiyoruz. Başka kriterler farklı süreçlerle bunu yapma niyetimiz var. Uzmanlık - Başöğretmenlik arası süre kısalacak. Uzman öğretmenliğin 5 yıla inmesi bu sene zor gözüküyor." demişti.

2023 UZMAN ÖĞRETMEN SINAVI NE ZAMAN?

2023 yılında uzman öğretmenlik ve başöğretmenlik sınavı 19 Kasım'da yapılacak. Uzman ve başöğretmen unvanları için eğitim programına başvurular 30 Mayıs- 9 Haziran tarihleri arasında yapıldı. Öğretmenlik kariyer basamakları yazılı sınavı ile yazılı sınavdan muafiyet başvuruları 25 Eylül- 4 Ekim tarihleri arasında alınacak.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!