DOLAR
13.81 0.65
EURO
15.63 0.61
ALTIN
789.92 0.44
BIST
1,923.25 0.67

Uzman isimden korkutan uyarı! 7'yi bulan depremler olabilir

Türkiye'de son haftalarda meydana gelen depremler korkutan İstanbul depremi senaryosuna zemin mi hazırlıyor? Türkiye'nin bir deprem ülkesi olduğu vurgusunu yapan Prof. Dr. Şükrü Ersoy'dan konuyla ilgili kritik açıklamalar geldi.

Genel 22.11.2021, 12:09 22.11.2021, 15:00
Uzman isimden korkutan uyarı! 7'yi bulan depremler olabilir

Türkiye'de son zamanlarda meydana gelen depremlerin ardından uzmanlar ardı ardına açıklamalarda bulunuyor. En son Erzurum'da meydana gelen deprem için  Okay Memiş yaptığı açıklamada, "Köprüköy ilçesinde artçı bir sarsıntı meydana geldi. Aldığımız herhangi bir olumsuz ihbar yok. Ekiplerimizin bölgedeki çalışmaları sürüyor" dedi.

'4.7 BÜYÜKLÜĞÜ ARTÇI DEPREM İÇİN YÜKSEK BİR BÜYÜKLÜK'

Deprem Uzmanı Prof. Dr. Şükrü Ersoy depremin ardından değerlendirmelerde bulundu.

Bugün yaşanan depremin, geçtiğimiz haftaki depremin bir artçısı olduğunu ifade eden Şükrü Ersoy, 4.7 büyüklüğünün artçı deprem için yüksek bir büyüklük olduğunu söyledi. Ersoy, son 7-10 gün içerisinde Türkiye genelinde 5 tane 4 büyüklüğünde deprem olduğunu aktardı. Ersoy, "Düzce, Tokat/Niksar, Erzurum, Malatya/Pötürge, Konya civarlarında arka arkaya olunca dikkat çekti. Depremlerin büyüklüğü 5'i buldu. Bu büyüklükteki depremlerde hasar gören binalar oldu. İnsanlar bundan etkilendi." dedi.

"GELECEKTE 7'Yİ BULAN DEPREMLER OLACAK"

Yaşanan son depremlerin farklı fay hatlarında geliştiğini ve birbirini tetiklemesinin mümkün olmadığını kaydeden Şükrü Ersoy, gelecekte 6.5 - 7 büyüklüğünü bulacak depremler olacağını söyledi. Deprem için onlarca yer söylenebileceğini ifade eden Şükrü Ersoy, "Türkiye'nin yüzde 100'ü depremler etkilenebilir." vurgusu yaptı. Ersoy, bu yerlerde gerek zeminsel faktörler gerek de depremin büyüklüğünden etkilenebilineceğini kaydetti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!