Ulusal Süt Konseyi açıkladı! İşte süte yapılan zam miktarı

Ulusal Süt Konseyi, 3 lira 20 kuruş olan çiğ süt litre tavsiye satış fiyatını yüzde 46,8 artırdı. Böylelikle sütün satış fiyatı 4 lira 70 kuruşa yükseldi.

Genel 30.11.2021, 09:47 30.11.2021, 10:52
Abone ol
Ulusal Süt Konseyi açıkladı! İşte süte yapılan zam miktarı

Türkiye'de döviz kurlarındaki hareketlilik gıda ürünlerine de yansıyor. Dün, üretim maliyetinde yaşanan artış sebebiyle Ulusal Süt Konseyi Yönetim Kurulu bir araya geldi. En son 1 Temmuz-31 Aralık tarihleri arasında kalite esaslı soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış litre fiyatını 3 lira 20 kuruş olarak belirlenmesinden sonra sütün satış fiyatına yeniden zam geldi. Ulusal Süt Konseyi'nin internet sitesinde yer alan duyuruda, alınan kararlara yönelik şu ifadelere yer verildi;

8 ARALIK'TAN İTİBAREN LİTRESİ 4,70 LİRA

"Bu kapsamda 8 Aralık 2021 tarihinden geçerli olmak üzere soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış litre fiyatı 4,70 lira olarak belirlenmiştir. Soğutulmuş çiğ süt tavsiye satış fiyatında; 2019/64 sayılı Çiğ İnek Sütünün Sınıflandırılmasına İlişkin Tebliği ile belirlenen A Sınıfı çiğ sütün dönemine ait protein ve yağ değerleri baz alınacaktır. Baz alınan yağ ve protein oranlarındaki her bir dizyem için yaklaşık 7 kuruş fark uygulanacaktır.

MALİYET ARTIŞI DEVAM EDERSE ZAM İÇİN BİR KEZ DAHA TOPLANILACAK

''Ulusal Süt Konseyi, çiğ sütün üretim maliyetinde öngörülmeyen değişimler görülmesi durumunda yeniden toplanıp karar verecektir."

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!