Yandex Metrica

Ülke genelinde yüzde 55 şiddetli kuraklık var

Ülke genelinde yüzde 55 şiddetli kuraklık var

Küresel ısınmaya karşı tedbirler alınmadığı takdirde 2030 yılından sonra geri dönülmez felaketlerin dünyayı beklediğini belirten uzmanlar, Türkiye'nin büyük bir kısmında yaşanan şiddetli kuraklığa dikkat çekti.

Genel

23.01.2024, 18:00

Son yıllarda hatta son aylarda dünyanın küresel ısınma nedeniyle yaşadığı afetler ve yaz aylarında sıcaklığın normallerin çok üstünde seyretmesi, uzmanların dikkatinde.

DHA'nın aktardığına göre, Online PR Servisi B2Press, bazı araştırmaları incelemeye aldı ve  Meteoroloji Genel Müdürlüğü tarafından paylaşılan Haziran-Ağustos ayları verilerinde, Türkiye’nin yüzde 55’inde ciddi kuraklık yaşandığı görüldü.

Son zamanlarda dünyada yaşanan afetler, geride bıraktığı enkaz ve yıkımlar sadece kısa süreli felaketler olarak kalmıyor. Online PR Servisi B2Press’in taraından incelenen Dünya Meteoroloji Örgütü’nün (WMO) raporundaki bilgilere göre, özellikle son 50 yıldır hemen hemen her gün dünya üzerinde bir yerde iklim, hava ya da su tehlikesi barındıran bir felaket yaşandı.

Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nün (MGM) yayımladığı “2021 Yaz Mevsimi Ortalama Sıcaklık Anomalileri” analizinde ise Türkiye'nin geçtiğimiz ay son 50 yılın en sıcak 6'ncı ağustosunu yaşadığını açıkladı.

Online PR Servisi B2Press tarafından incelenen MGM’nin raporunda, Amerika ve Avrupa’nın tarihte bugüne kadarki en sıcak yazı yaşadığına dikkat çekilirken, Türkiye'nin ise 2021'de en sıcak 4’üncü yazını geride bıraktığı belirtildi. 

İstanbul’da kavrulacak: Termometreler ilk kez bu dereceyi görebilir! İşte haftalık hava durumu... İstanbul’da kavrulacak: Termometreler ilk kez bu dereceyi görebilir! İşte haftalık... Haberi Görüntüle

AFET KAYNAKLI ÖLÜMLERİN YÜZDE 99'U SICAKLIK KAYNAKLI OLACAK

2010 yılı kayıtlardaki yerini Türkiye tarihinin en sıcak yazı olarak alırken, küresel ısınmanın etkisiyle Türkiye genelinde ortalama yaz sıcaklığının artış gösterdiği görüldü. Bağımsız uluslararası yayın kuruluşlarından biri olan The Lancet adına yapılan bir araştırmaya göre, 21. yüzyılın sonunda iklimle ilgili afet ölümlerinin yüzde 99’unu sıcak hava oluşturacak.

Artan sıcaklıklar, yaz aylarında yaşanan yangın ve sel felaketlerinin ardından kuraklıkla ilgili endişeleri de gündemin ilk sıralarına taşıdı. MGM’nin Haziran-Ağustos 2021 verilerinde, Türkiye'nin yüzde 55’lik kısmında şiddetli kuraklık yaşandığı yer aldı.

İstanbul'da vahşet: Temizlik ilanından çağırıp genç kızı öldürdü! Ceset parçalarını sakladığı yerler tüyler ürpertti! İstanbul'da vahşet: Temizlik ilanından çağırıp genç kızı öldürdü! Ceset parçalarını... Haberi Görüntüle

"DOĞAL AFETLER TÜRKİYE’Yİ ÇÖLE DÖNÜŞTÜRÜYOR"

B2Press’in incelediği WMO’nın İklim Aşırılıklarından Kaynaklanan Ölümler ve Ekonomik Kayıplar Atlası'na göre, 1970 - 2020 arasındaki 50 yıllık dönem boyunca en büyük insan kayıplarına yol açan olayların ilk sırasında 650 bin ölümle kuraklık geliyor. Hemen ardından 577 bin ölümle fırtına, 58 binle sel ve 55 binle yüksek sıcaklıklar yer alıyor. Bu yaz küresel ısınmanın sebep olduğu felaketlerle yüzleşen Türkiye'de de son aylarda görülen sel ve orman yangınları da birçok can ve mal kaybına neden oldu. Avrupa Orman Yangını Bilgi Sistemi'nin (EFFIS) verilerini inceleyen Online PR Servisi B2Press, Türkiye’de her yıl ortalama 97 orman yangını yaşarken, bu sayının 2021 yazında 236’e yükseldiğini tespit etti.

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading