Yandex Metrica

Sitede Ara

Türkiye'nin "Sosyal Yardım Bilişim Sistemi" dünyada örnek

Türkiye'nin "Sosyal Yardım Bilişim Sistemi" dünyada örnek

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı bünyesindeki Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi (BSYBS) uluslararası alanda çeşitli ülkelerin benzerini hayata geçirmek için başvuruda bulunduğu bir uygulama haline geldi.

Genel

23.01.2024, 17:33

BSYBS'nin önemine ve sistemde hayata geçirilecek yeniliklere dair AA'ya açıklamalarda bulunan Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürü Bülent Tekbıyıkoğlu, geçmişte bir kişinin sosyal yardıma ihtiyacı olduğunda, 17 farklı kurumdan belge toplamak zorunda kaldığını hatırlatırken, ortalama 20-25 gün süren bürokratik evrak toplama sürecinin sistemle ortadan kalktığını dile getirdi.
 

DÜNYANIN EN GELİŞMİŞ SİSTEMLERİNDEN BİRİ

Tekbıyıkoğlu, "Dünya Bankasının çalışmasında sistemin dünya genelindeki öncü niteliği vurgulanırken, Avustralya hükümetince yaptırılan bir çalışmada kapsam ve derinlik açısından dünyanın en gelişmiş sistemlerinden biri olduğu belirtildi. Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi, Avrupa Komisyonu raporunda iyi uygulama örneği olarak yer aldı. Belediyelerin yardımlarını bizim, bizim yaptığımız yardımları da belediyelerin göreceği ve böylelikle yardımlarda bu konuda mükerrerliğin önleneceği sistem üzerinde çalışıyoruz. Yakın zamanda belediyelerle sosyal yardımlar konusunda tamamen entegre olmayı planlıyoruz. "Dünya Bankasının çalışmasında sistemin dünya genelindeki öncü niteliği vurgulanırken, Avustralya hükümetince yaptırılan bir çalışmada kapsam ve derinlik açısından dünyanın en gelişmiş sistemlerinden biri olduğu belirtildi. Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi, Avrupa Komisyonu raporunda iyi uygulama örneği olarak yer aldı." 

28 KURUMLA ENTEGRE SİSTEM

Vatandaşların başvuru sırasında artık sadece T.C. kimlik numarasını beyanının yeterli olduğunu belirten Tekbıyıkoğlu, şu bilgileri paylaştı:

"Bütünleşik Sosyal Yardım Bilgi Sistemi, şu an 28 kurumla entegre. Bu alt kurumlarla birlikte yüzlerce kurum demek. Kişinin talebi alındıktan sonra diğer kamu kurum ve kuruluşlarla ilgili gerekli bütün veriler bu sistemde gözüküyor. Sosyal yardım inceleme görevlileri bu veriler ışığında başvuruda bulunan vatandaşı hanesinde ziyaret ediyor, durumunu yerinde tespit ediyor. Sosyal Yardımlaşma ve Dayanışma Vakıfları, hem sistem hem de yerinde incelemenin sonuçlarını dikkate alarak kişinin sosyal yardım almaya uygun olup olmadığına karar veriyor. Bu şekilde son derece hızlı ve doğru kararlar alınabiliyor. Örneğin, çocukların okula devamını teşvik etmek için verilen Şartlı Nakit Yardımında Milli Eğitim Bakanlığından okul devam bilgilerini, 0-6 yaş arası çocukların düzenli sağlık kontrolüne götürülmesi şartıyla verilen Şartlı Sağlık Yardımında da Sağlık Bakanlığı verilerini tek tuşla görebiliyoruz. Ayrıca kişinin taşınmazı olup olmadığı, arsası, tarımsal geliri, hatta kaç büyükbaş ve küçükbaş hayvanı bulunduğuna kadar tüm detay bilgileri sistem bize sunuyor."

DÜNYA YAKINDAN TAKİP EDİYOR

Tekbıyıkoğlu, BSYBS ve sosyal yardım uygulamalarında uluslararası çapta gelişmeler yaşandığını dile getirirken, "Bu sistemi dünya ilgiyle takip ediyor. Özellikle son yıllarda gurur verici gelişmeler yaşadık. Dünya Bankasının çalışmasında sistemin dünya genelindeki öncü niteliği vurgulanırken, Avustralya hükümetince yayımlanan çalışmada örnek uygulama olarak incelendi, kapsam ve derinlik açısından dünyanın en gelişmiş sistemlerinden biri olduğu belirtildi. BSYBS son olarak Avrupa Komisyonunca yayımlanan 'eGovernment Benchmark' raporunda iyi uygulama örneği olarak yer aldı." dedi.

Aile ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı Sosyal Yardımlar Genel Müdürü Bülent Tekbıyıkoğlu, geçtiğimiz Mart ayında açıklanan Ekonomi Reform Paketi'nde sosyal yardımlar konusunda belediyelerin entegrasyonuyla ilgili bir bölüm bulunduğuna dikkati çekerek, şunları söyledi:

"Şu an sisteme İçişleri Bakanlığı e-belediye sistemi üzerinden 100'ün üzerinde belediye entegre. Fakat tüm belediyeleri içerisine alacak, belediyelerin yardımlarını bizim, bizim yaptığımız yardımları da belediyelerin göreceği ve böylelikle yardımlarda bu konudaki mükerrerliğin önleneceği sistem üzerinde çalışıyoruz. Bununla ilgili çalışmalarımız devam ediyor. Yakın zamanda belediyelerle sosyal yardımlar konusunda tamamen entegre olmayı planlıyoruz."
 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading