banner2

Türkiye ile BAE arasında 12 anlaşma imzalanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın yarın BAE'ye gerçekleştireceği resmi ziyarette iki ülke arasında, yatırım, ticaret, savunma, ulaştırma, tarım, sağlık alanlarını da kapsayan 12 anlaşmanın imzalanması planlanıyor.

Genel 14.02.2022, 07:15 14.02.2022, 07:47
Abone ol
Türkiye ile BAE arasında 12 anlaşma imzalanacak

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Abu Dabi Veliaht Prensi Şeyh Muhammed bin Zayed el Nahyan'ın daveti üzerine, 14-15 Şubat günlerinden BAE'ye resmi ziyaretlerde bulunacak. 

Ziyaret kapsamında Abu Dabi Veliaht Prensi Muhammed bin Zayed el Nahyan ile yapılacak görüşme sonrası iki ülke arasında anlaşma ve mutabakat muhtıralarının imza töreni olması ve 12 anlaşmanın imzalanması planlanıyor. 

12 ANLAŞMA İMZALANACAK

İmzalanacak anlaşmalar arasında, Yatırım Alanında İşbirliğine Yönelik Mutabakat Zaptı, Medya ve İletişim Alanlarında İş Birliği Protokolü, Savunma Sanayii İşbirliği Toplantılarının Başlatılmasına İlişkin Niyet Mektubu, Kara ve Deniz Taşımacılığı Alanlarında İşbirliği Mutabakat Muhtırası, Kapsamlı Ekonomik Ortaklık Anlaşması Müzakerelerinin Başlatılmasına İlişkin Ortak Bildiri de bulunuyor.

Diğer yandan iki ülke arasında, Tarımsal İşbirliği Mutabakat Zaptı, Sanayi ve İleri Teknolojiler Alanında İşbirliği Mutabakat Muhtırası, Sağlık Alanında İşbirliği Mutabakat Muhtırası, Kültürel Alanda İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı, Gençlik Alanında İşbirliğine Dair Mutabakat Zaptı, Afet ve Acil Durum Yönetimi Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı ve Meteoroloji Alanında İşbirliğine İlişkin Mutabakat Zaptı'nın imzalanması da planlanıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!