Türkiye'den ABD'ye S-400 tepkisi: Kongre'yi bahane etmeyin

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, ABD'nin S-400 konusundaki tavrına tepki gösterirken 'Rusya'nın, Hindistan'a S-400 satışında Kongre'de, Hindistan'a yaptırım uygulanmaması için girişim oldu. Biz de 'Demek ki siyasi irade olduğu zaman olabiliyor. Kongre'yi bahane etmeyin' dedik.' şeklinde açıklama yaptı.

Genel 17.12.2021, 09:43 17.12.2021, 09:53
Abone ol
Türkiye'den ABD'ye S-400 tepkisi: Kongre'yi bahane etmeyin

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Birleşik Arap Emirlikleri'ne iade-i ziyareti öncesi Dubai ve Abu Dabi'de temaslarda bulunurken Akşam gazetesine açıklamalarda bulundu.

BLİNKEN 'SORUNLARI ÇÖZMEK İSTİYORUM' DEDİ

'ABD ile alt düzeyde görüşmeler hangi aşamada?' şeklinde soruya yanıt veren Çavuşoğlu, şu ifadeleri kullandı; ''Roma'daki görüşmede Blinken şunu söylemişti; 'aramızda sorunlar var, benim dönemimde ilişkileri normalleştirmek, bu sorunları ortadan kaldırmak istiyorum. Bir mekanizma kuralım ve bu mekanizma çatısı altında arkadaşlarımız bu konuları tek tek değerlendirsin.' Biz de bakan yardımcısı düzeyinde, bir taraftan sorunları nasıl çözeceğimizi konuşalım, diğer taraftan da pozitif çözüme odaklanalım; hem ikili hem de bölgesel konularda neler yapabiliriz onları konuşalım dedik. Biz bu konuda bir kağıt hazırladık. Bakan yardımcımız Sedat Önal Bey, ABD bakan yardımcısına iletti. Ben de NATO bağlamında Riga'daki görüşmemizde Blinken'e verdim. Onlar da bize görüşlerini iletecekler. Bir hafta kadar oldu. Konuları grup grup ayırdık. Askeri ve savunma sanayi, terörle mücadele, adli konular ve ekonomik ticari işbirliği...''

'KONGREYİ BAHANE ETMEYİN'

Bakan Çavuşoğlu, ''Hindistan'ın da Rusya'dan S-400 alması söz konusu. Ancak Türkiye'ye yaptırım getiren ABD Kongresi'nde Hindistan'a muafiyet için mektup sunuldu. Nasıl değerlendiriyorsunuz?'' sorusuna ''Kongre'de böyle bir girişim oldu. Biz de Blinken'a 'demek ki siyasi irade olduğu zaman olabiliyor' dedik. Yani isteyince başkasına yapabiliyorsunuz, Kongre'yi bahane etmeyin. Bunu Cumhurbaşkanımız da Biden'e söylemişti.'' şeklinde yanıt verdi.

YENİ ABD BÜYÜKELÇİSİ NE ZAMAN ANKARA'DA OLACAK

Mevlüt çavuşoğlu, yeni ABD büyükelçisinin yılbaşında Ankara'da olacağını sözlerine ekledi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!