banner2

Türkiye' de kaç Yahudi var? Türkiye' de kaç sinagog bulunuyor?

Türkiye' de kaç Yahudi var sorusu internette araştırılmaya başladı. Türkiye' de farklı dinler geçmişten günümüze kadar hep var olmuştur. Yahudiler de Türkiye'de bulunmaktadır. Türkiye'de kaç sinagog bulunuyor sorusu da internette arananlar arasında yer alıyor. Peki Türkiye' de kaç Yahudi var? Türkiye' de kaç sinagog bulunuyor?

Genel 21.04.2022, 16:29 21.04.2022, 16:31
Abone ol
Türkiye' de kaç Yahudi var? Türkiye' de kaç sinagog bulunuyor?

Türkiye'de kaç Yahudi var, Türkiye'de kaç sinagog bulunuyor soruları internette araştırılıyor. Türkiye' de farklı dinlere mensup insanlar geçmişten günümüze hep yaşamıştır. Yahudilik dininden olan kişiler de bunlardan bir tanesidir. Peki Türkiye' de kaç Yahudi var? Türkiye'de kaç sinagog bulunuyor?

TÜRKİYE' DE KAÇ YAHUDİ VAR?

Kudüs İbrani Üniversitesi verilerine göre, Türkiye’de 15.000 civarında Yahudi yaşamaktadır. Dünya Yahudi Kongresi’ nin 2010 yılı verilerine göre Türkiye’de 23.000 civarında Yahudi yaşamaktaydı. Türkiye’ de Yahudilerin yüzde 95’ i İstanbul’ da, 2.500 civarında Yahudi İzmir’ de ve çok daha küçük gruplar Adana, Ankara, Bursa, Çanakkale, İskenderun ve Kırklareli’nde yaşamaktadır. Sefarad Yahudiler, Türkiye’ deki Yahudilerin yüzde 96' sını oluşturuyor ve geri kalanlar genelde Aşkenaz Yahudilerdir. 

TÜRKİYE' DE  KAÇ SİNAGOG BULUNUYOR?

TBMM Dilekçe Komisyonu’nun verilere göre, Türkiye’de 2019 yılı itibariyle 38 sinagog, 3 havra var.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!