banner2

Türk Devletleri Teşkilatı Aksakalları Heyeti toplandı!

Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Heyeti Başkanı Binali Yıldırım, Türk Devletleri Teşkilatı Aksakalları 12. Toplantısı'nda önemli açıklamalarda bulundu.

Genel 09.02.2022, 12:20 09.02.2022, 12:22
Abone ol
Türk Devletleri Teşkilatı Aksakalları Heyeti toplandı!

Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi üyeleri, Binali Yıldırım'ın başkanlığında İstanbul'da bir araya geldi. 

12. Türk Devletleri Teşkilatı Aksakalları, İstanbul Beşiktaş'taki bir otelde toplandı.

Toplantıya Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Baghdad Amreyev, Türk Devletleri Teşkilatı Aksakallar Konseyi Başkanı Binali Yıldırım, Azerbaycan'dan Hasan Hasanov, Kazakistan'dan İkram Adyrbe, Kırgızistan'dan  Medetkhan Sehrimkulov, Özbekistan'dan Bakhtiyor Sayfullayev katıldı.

Açılış konuşmasını Türk Devletleri Teşkilatı Genel Sekreteri Baghdad Amreyev yaptı. 

Binali Yıldırım'ın konuşması sonrası toplantı başladı. Basına kapalı olan toplantıda Türk Devletleri'nin, ekonomik, sosyal ve kültürel alanlardaki işbirliği görüşülecek. 

AKSAKALLAR KONSEYİ GÜÇLENDİ

Binali Yıldırım konuşmasında, Aksakallar Konseyi'nin yapısının güçlendiğinin altını çizerek, "Ümit ediyorum Aksakallar Konseyi yeni yapısıyla önümüzde ciddi projelerde daha fazla katkı sağlayacak, yön gösterici rol oynayacaktır." diye konuştu. 

KONSEY'İN SORUMLULUĞU ARTTI

Konsey'in sorumluluk alanının arttığını ifade eden Yıldırım, "Biz Aksakallar olarak alacağınız kararlarda, yapacağımız tavsiyelerde, gerçekleştireceğimiz çalışmalarla teşkilatımızın yükselmesine çalışmalarına önemli katkı sağlamayı düşünüyoruz." diye konuştu. 

2040 VİZYONU KABUL EDİLDİ

Türk devletleri arasındaki ilişkileri gerçekleştirmek için yoğun çalışma içinde olduklarını belirten Yıldırım, "Bugünkü toplantımız bu amaca yönelik bir başlangıçtır. 8'inci İstanbul zirvesinde 2040 vizyonu kabul edildi. 2040 vizyonunun içerisinde de beş yıllık iş planı ve stratejik planlar var." ifadelerine yer verdi. 


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!