Tüketiciyi aldatan reklamlara milyonlarca TL ceza kesildi! Sosyal medya fenomenleri de incelemeye alındı

Reklam Kurulu, tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı tanıtım yapan firmalara yılın ilk 4 ayında 17 milyon TL'den fazla idari para cezası uyguladı.

Genel 15.05.2022, 12:22 15.05.2022, 14:05
Abone ol
Tüketiciyi aldatan reklamlara milyonlarca TL ceza kesildi! Sosyal medya fenomenleri de incelemeye alındı

Tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı tanıtım yapan firmalar hakkında incelemede bulunan Reklam Kurulu, 2022'nin ilk 4 ayında 7 bin 57 dosya inceledi. 

Bu incelemeler sonucuda 668 dosya kurallara aykırı bulunurken, 504'ü hakkında reklam durdurma, 164'ü için ise idari para ve durdurma cezaları verilmesi kararı alındı. 

Reklam Kurulu gündeminde görüşülerek aykırı bulunan 668 dosyanın büyük bölümünü sağlık, gıda ve kozmetik sektörü tanıtımları oluşturdu. Bu sektörleri teknoloji, dayanıklı tüketim malları ve turizm sektörleri izledi. 

17 MİLYONDAN FAZLA PARA CEZASI KESİLDİ 

Tüketicileri aldatıcı ve yanıltıcı tanıtımda bulunan firmalara ilk 4 ayda 17 milyondan fazla para cezası verildi. 

Diğer yandan yılın ilk 4 ayında sosyal medya fenomenleri de dahil olmak üzere 12 dosya incelenirken 10'unda mevzuata aykırılık tespit edildi. 

SOSYAL MEDYA FENOMENLERİ İNCELEMEYE ALINDI 

Ayrıca, Reklam Kurulu tarafından "Sosyal Medya Etkileyicileri Tarafından Yapılan Ticari Reklam ve Haksız Ticari Uygulamalar Hakkında Kılavuz" ve kısa süre önce uygulanmaya başlanan "Sosyal Medya Reklamlarının Yapay Zeka ile Taranması Projesi" ile sosyal medya etkileyicilerince gerçekleştirilen ticari reklam ve uygulamalar Bakanlık tarafından yakından takip ediliyor.

Reklam Kurulu, geçen yıl 25 bin 369 dosyayı gündemine alırken 1917 dosyayı karara bağlamıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!