banner2

TSK'dan hakim noktalara 11 üs! PKK bozguna uğratıldı

Zap Vadisi, Avaşin-Basyan Vadisi ve Metina bölgesinde komandolar, nokta operasyonları ile bölgeyi teröristlerden temizlerken, bölgeye hakim noktalarda yer alan 11 ayrı yerde üs bölgeleri kuruldu.  

Genel 23.04.2022, 08:44 23.04.2022, 12:21
Abone ol
TSK'dan hakim noktalara 11 üs! PKK bozguna uğratıldı

Türk askerinin Pençe-Kilit Operasyonu tüm hızıyla devam ediyor. Mehmetçik, terörün kökünü kurutmaya kararlı. Operasyonda şu ana kadar etkisiz hale getirilen terörist sayısı 42 oldu. Mehmetçik temizlediği bölgelere üs alanları kuruyor. Bölgede yapılan aramalarda, AT4 tanksavar zırh delici füze, RPG-7 roketatar ve el yapımı patlayıcıların da aralarında olduğu mühimmatlar bulunarak imha edildi. Türk ordusuna yakın kaynakların verdiği demeçte, Türkiye, kalan kara koridorunu ele geçirerek Türkiye-Irak sınırının PKK erişimini tamamen engellemeyi ve yaklaşık 40 yıldır süren PKK sızmasını fiilen sona erdirmeyi hedefliyor.

11 AYRI YERDE ÜS KURULDU

Sabah'ın haberine göre, öldürülen teröristlerden ikisinin, 9 Aralık 2021'de 3 askerimizin şehit olduğu saldırıda yer aldığı kaydedildi. Zap Vadisi, Avaşin-Basyan Vadisi ve Metina bölgesinde komandolar, nokta operasyonları ile bölgeyi teröristlerden temizlerken, bölgeye hakim noktalarda yer alan 11 ayrı yerde üs bölgeleri kuruldu.  

GECE GEÇ SAATLERE KADAR TOPLANTI

Bu arada, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler ve kuvvet komutanları ile gece geç saatlere kadar Kara Kuvvetleri Harekât Merkezi'nden "Pençe-Kilit Operasyonu"na katılan birlik komutanları ile video konferans aracılığıyla toplantı yaptı, sahadaki son durumu değerlendirdi.  

Pençe-Kilit operasyonu kapsamında TSK'ya ait birlikler Karadağ,Karker,Asuş,Varhala ve Linik bölgelerine konuşlandı.

MİT'TEN NOKTA ATIŞI

Öte yandan Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT), sözde PKK-YPG Kobani Savunma Komitesi Eşbaşkanı Ronahi Kobani kod adlı Rodin Abdulkadir Muhammed ile YPJ Kobani Yürütme Komitesi'nde faaliyet yürüten Dilar Halep kod adlı Ranya Henan'a nokta operasyon düzenledi. Operasyonda, iki üst düzey sorumlu terörist otomobil içerisinde seyir halindeyken SİHA ile vurularak etkisiz hale getirildi. İki teröristin de Türkiye-Suriye sınır hattında Türk güvenlik güçlerine yönelik eylemleri organize ettikleri öğrenildi.

3 TERÖRİST ETKİSİZ HALE GETİRİLDİ

Öte yandan Milli Savunma Bakanlığı, Barış Pınarı bölgesine saldırı hazırlığında olan PKK/YPG'li 7 teröristin etkisiz hale getirildiğini bildirdi. Hakkari'nin merkez Kavaklı kırsalında Jandarma ekiplerinin düzenlediği operasyonda da 3 PKK'lı terörist etkisiz hale getirildi.

BATMAN VE DİYARBAKIR'DA EREN ABLUKA

Batman ve Diyarbakır'da 1735 personelin katılımıyla eş zamanlı Eren Abluka-3 ve Eren Abluka-4 Operasyonları başlatıldı. Eren Abluka-3 Operasyonu'nda; Jandarma Özel Harekât (JÖH), Jandarma Komando ve Güvenlik Korucu timlerinden oluşan 1053 personel ve 84 operasyonel tim görev alırken Eren Abluka-4 Operasyonu'nda, Jandarma Özel Harekât (JÖH), Jandarma Komando ve Güvenlik Korucu timlerinden 682 personel ve 44 operasyonel tim olmak üzere toplam 1735 personel ve 128 operasyonel tim görev alıyor. Operasyonun 1'inci gününde; patlayıcı yapımında kullanılan bin kilo amonyum nitrat, 1 adet 60 milimetre aydınlatma havan mühimmatı, 1 adet K413 tipi el bombası ile çok sayıda yaşam ve sağlık malzemesi ele geçirildi.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!