banner2

TOGG'un gelişine hazırlanılıyor! Şarj istasyonları düzenlemesi Meclis'te

Türkiye, elektrikli araç devrimine hazırlanırken, TOGG başta olmak üzere elektrikli araçların şarj altyapısının genişlemesi için düzenleme yapılması gündeme geldi.

Genel 28.11.2021, 11:00 28.11.2021, 11:34
Abone ol
TOGG'un gelişine hazırlanılıyor! Şarj istasyonları düzenlemesi Meclis'te

Türkiye'de şarj altyapısının elektrik araç kullanımına yetecek seviyede olması için çalışmalar devam ediyor.

Türkiye'de 2 bin kadar elektrikli şarj istasyonu bulunuyor. Fakat elektrikli araçların artmasıyla gelecek yıllarda binlerce araç istasyonuna ihtiyaç duyulacak. 

ŞARJ İSTASYONLARI MECLİS GÜNDEMİNDE 

Şarj altyapısının genişletilmesi için çalışmalar sürerken bu istasyonlarla ilgili yasal düzenleme Meclis gündeminde yer alıyor. 

Meclise sunulan teklifle birlikte sistemin kurulumu ve hizmet şartları için hukuki altyapı hazırlandı. 

Sürdürülebilir şarj altyapısı ile serbest piyasanın tesis edilmesi ve piyasanın işleyişiyle ilgili temel ilkeler belirlendi. 

Düzenlemede şarj hizmeti verecek firmaların lisans almasının gerekliliğinden bahsedilirken, şarj istasyonu, hizmeti ve şarj istasyonu işletmecisi gibi kavramlar mevzuata girecek. 

KULLANICI HAKLARI TESPİT EDİLDİ 

Elektrikli araç kullanıcılarının hakları da belirlendi. Şirketler elektrikli araç sahiplerinden şarj ve şarj hizmet bedeli dışında ücret bedeli yansıtılamayacak. 

Belirlenen fiyatlar dijital ortamlarda yayınlanacak. Meclis'te yapılan düzenlemenin yasalaşmasıyla elektrikli araçlar için şarj istasyonlarının kurulumu ivme kazanacak. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!