Yandex Metrica

THY'nin tarihi anlaşması dünyada ses getirdi: Airbus'tan 355 adet uçak alımı

THY'nin tarihi anlaşması dünyada ses getirdi: Airbus'tan 355 adet uçak alımı

THY'nin 355 adet yeni nesil uçak alımı konusunda Airbus firmasıyla anlaşma imzalaması dünyada büyük yankı uyandırdı. THY'nin siparişi, son yirmi yıldaki dikkat çekici genişlemesi olarak tanımlandı. 

Genel

22.03.2024, 13:15

Türk Hava Yolları'nın (THY), Airbus firmasından 355 adet yeni nesil uçak sipariş etmesi dünyada büyük ses getirdi. ABD ve İngiltere başta olmak üzere, birçok yabancı gazete manşetlerinde söz konusu anlaşmadan bahsetti. 

355 adet uçak siparişinin Türk Hava Yolları'nın son yirmi yıldaki dikkat çekici genişlemesi olarak nitelendirildi.

Savunması tüyler ürpertti! Akılalmaz olay: Annesinin cesedini 5 yıl boyunca sakladı! Savunması tüyler ürpertti! Akılalmaz olay: Annesinin cesedini 5 yıl boyunca... Haberi Görüntüle

MEGA UÇAK SİPARİŞİ DÜNYADA SES GETİRDİ

İngiliz basını, "Airbus, Broughton kanat tesisini güçlendirecek mega uçak siparişini aldı" başlığıyla yayınladığı haberinde; "Bundan on yıl sonra Türkiye, yılda 100 milyondan fazla yolcuya hizmet veren 800'den fazla uçaktan oluşan bir filoya sahip olmayı hedefliyor" ifadelerini kullandı.

ABD basını ise, THY'nin dünyada en çok destinasyona hizmet veren havayolu şirketi olduğundan bahsederek, "Türk Hava Yolları, bu yeni uçaklarla filosunu ve uçuşlarını yeni İstanbul Havalimanı'ndaki merkezinden genişletmek istiyor" dedi. 

THY, yaptığı açıklamada; bu siparişle birlikte 150 adet kesin sipariş ve 100 adet satın alım hakkı bulunan toplam 250 adet A321 NEO; 60 adet kesin sipariş, 20 adet satın alım hakkı bulunan toplam 80 adet A350-900, 15 adet kesin sipariş A350-1000 ve 5 adet kesin sipariş, 5 adet satın alım hakkı bulunan toplam 10 adet A350-Freighter olmak üzere toplam 105 adet yüksek verimli A350 geniş gövdeli uçağı filosuna kattığı duyurdu. 

İstanbul'da vahşet: Temizlik ilanından çağırıp genç kızı öldürdü! Ceset parçalarını sakladığı yerler tüyler ürpertti! İstanbul'da vahşet: Temizlik ilanından çağırıp genç kızı öldürdü! Ceset parçalarını... Haberi Görüntüle

BOLAT: TÜRKİYE AÇISINDAN ÖNEMLİ BİR KİLOMETRE TAŞIDIR

Açıklamada; tarihi uçak siparişiyle ilgili olarak THY Yönetim Kurulu ve İcra Komitesi Başkanı Prof. Dr. Ahmet Bolat'ın da görüşlerine yer verildi.

Dünyada büyük ses getiren bu siparişin bir genişlemeden çok daha fazlası olduğunu söyleyen Bolat, "Bu önemli sipariş, bir genişlemeden çok daha fazlasını ifade ediyor; inovasyon, operasyonel mükemmellik ve sürdürülebilir bir geleceğe olan bağlılık. Gelişmiş Airbus uçaklarının filomuza katılması sadece operasyonel kabiliyetlerimizi artırmakla kalmayacak, aynı zamanda çevresel hedeflerimize de önemli ölçüde katkıda bulunacaktır. Bu yatırım, Türkiye havacılık sektörünün daha da gelişmesi açısından önemli bir kilometre taşıdır.

Ayrıca bu genişlemenin Türkiye'nin turizm sektörüne de oldukça olumlu etkileri olacak ve bu son teknolojiye sahip uçaklar sayesinde gelişmiş uçuş operasyonları ve artan bağlantı, daha fazla uluslararası turist çekerek turizm ekonomisini canlandıracak. İstanbul’daki kıtaları birleştiren ana üssümüzün eşsiz konumuyla, dünyanın dört bir yanından gelen insanlar arasında köprü kurma misyonumuzu sürdüreceğiz ve bu yeni uçaklar daha da parlak bir geleceğe doğru yolculuğumuzda önemli bir rol oynayacak" açıklamasında bulundu. 

İstanbul’da kavrulacak: Termometreler ilk kez bu dereceyi görebilir! İşte haftalık hava durumu... İstanbul’da kavrulacak: Termometreler ilk kez bu dereceyi görebilir! İşte haftalık... Haberi Görüntüle

"BU SİPARİŞ, THY'NIN CESUR VİZYONUNUN BİR GÖSTERGESİDİR"

Airbus Ticari Direktörü ve Uluslararası Başkanı Christian Scherer ise, "En yeni nesil uçaklar için verilen bu sipariş, THY'nın cesur vizyonunun bir göstergesidir. A350-900, A350-1000, A350F ve A321 kendi kategorilerinde amiral gemisi uçaklar olacak ve daha fazla menzil, daha az yakıt, gürültü, emisyon ve sınıfının en iyi kabini ile havayolunun geleceğini ve sürdürülebilir büyümesini şekillendirecek. A350-1000 ve A350F’in hizmete girmesi, A350 ailesinin modeller arası değerini vurguluyor ve Türk Hava Yolları ve genel olarak Türkiye’nin havacılık sektörüyle uzun süreli ortaklığımızı pekiştiriyor" diye konuştu.

İstanbul'da vahşet: Temizlik ilanından çağırıp genç kızı öldürdü! Ceset parçalarını sakladığı yerler tüyler ürpertti! İstanbul'da vahşet: Temizlik ilanından çağırıp genç kızı öldürdü! Ceset parçalarını... Haberi Görüntüle

YENİLİKÇİLİĞİN ZİRVESİ

Yapılan açıklamada; "Her iki uçak tipinin de yakıt yakma, işletme maliyetleri, CO2 (karbondioksit) emisyonları ve gürültü azaltma konularında kayda değer iyileştirmeler sağlayan ileri teknolojiler içeriyor ve Türk Hava Yolları’nın sürdürülebilirlik ve misafir konforu konusundaki kararlılığın altını çiziyor. THY, operasyonel verimliliğini, çevre yönetimini ve yolcu konforunu artırma konusundaki kararlılığını, bünyesine kattığı bu yeni nesil uçaklarla gözler önüne seriyor ve bu tarihi satın alma ile havacılık sektörüne liderlik etmeye devam ediyor" ifadeleri kullanıldı. 

Habere Tepki Ver

0

0

0

0

0

0

0

0


Bakmadan Geçme

Tümünü Gör ››

Loading