banner2

Taksiciler, İBB'nin uyguladığı dayatmaya isyan etti

İstanbul Havalimanı Taksiciler Kooperatifi Başkanı Fahrettin Can: "İBB'nin iTaksi platformuna dahil olunması için ortaya koyduğu bu dayatma ile taksilerin ruhsatına el koyma girişimini reddediyoruz."

Genel 24.07.2021, 11:14 24.07.2021, 11:23
Abone ol
Taksiciler, İBB'nin uyguladığı dayatmaya isyan etti

İstanbul Havalimanı Taksiciler Kooperatifi Başkanı Fahrettin Can, yazılı bir açıklama yaparak, İstanbul Büyükşehir Belediyesinin (İBB), belirlenen şartları uygulamadığı gerekçesiyle 397 taksinin güzergah kullanım izin belgelerini askıya almasına yönelik "İBB'nin 'iTaksi' platformuna dahil olunması için ortaya koyduğu bu dayatma ile taksilerin ruhsatına el koyma girişimini reddediyoruz." değerlendirmesini yaptı.

"İDDİLAR GERÇEĞİ YANSITMIYOR"

Fahrettin Can, açıklamada, taksici esnafı olarak haksız bir şekilde bir takım ithamlara maruz kaldıklarını, aynı istikamete giden iki takside farklı ücret tarifesi uyguladığına dair iddiaların ise gerçeği yansıtmadığını belirtti.

Taksimetre üretici firmaları sertifikasyonu, taksimetre standartları kalibrasyon ve mühürleme işlemlerinin Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tarafından belirlendiğini ve denetlendiğini hatırlatan Can, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Bu sürecin dışında taksimetrelere herhangi bir müdahalede bulunulması söz konusu değildir. Kamuoyu bu tür haberlerle yanlış bilgilendirilmektedir. Haberde yer alan iddiaları kabul etmediğimizin altını özellikle çizmek isteriz. İBB'nin iTaksi platformuna dahil olunması için ortaya koyduğu bu dayatma ile taksilerin ruhsatına el koyma girişimini reddediyoruz. İddia sahiplerini bu açıklamalarını, bu iddialarını ispat etmeye davet ediyor, İstanbul Havalimanı yolcuları için uygulanan taksimetre ücret tarifelerinin denetime her zaman açık olduğunu vurguluyoruz."

"ŞEFFAF ARAŞTIRMAYA HAZIRIZ"

"İBB'nin İstanbul Havalimanı'ndaki 400 taksinin ruhsatının hangi gerekçe ile askıya aldığına dair pazartesi günü belediye yetkilileri ile görüşmeler yapılacak olup, toplantı sonrası kamuoyuna tarafımızdan tekrar bilgilendirme yapılacaktır." diyen Fahrettin Can, istenildiği takdirde ilgili kurumlar tarafından şeffaf bir şekilde araştırma yapılması için taksici esnafı olarak hazır olduklarını ifade etti. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!