banner2

Takmayana cezası var! Kış lastiği için son günler: Kimler takmak zorunda?

Zorunlu kış lastiği uygulamasının tarihi belli oldu. Yol hakimiyetinin yanı sıra yakıt tasarrufu da sağlayan kış lastiği uygulaması ne zaman başlayacak? Kimler kış lastiği takmak zorunda? Zorunlu kış lastiği uygulamasına riayet etmeyenlere kaç lira ceza kesilecek? Kış lastiği değişim ücretleri ne kadar? İşte, detaylar...

Genel 26.11.2022, 11:18 26.11.2022, 14:16
Abone ol
Takmayana cezası var! Kış lastiği için son günler: Kimler takmak zorunda?

Ticari araçlar için zorunlu kış lastiği uygulamasının başlayacağı tarih belli oldu. Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı'nın düzenlemeleri kapsamında 1 Aralık  tarihi itibarıyla ticari araçların kış lastiği kulllanımı zorunlu olacak. 

Ticari araçlara kış lastiği kullanımı zorunlu ile özel arabalar için böyle bir zorunluluk bulunmuyor. Fakat güvenlik nedeniyle özel araçların da kış lastiği kullanımı  öneriliyor. 

1 OCAKTA CEZALAR GÜNCELLENECEK

Araçlarına kış lastiği taktırmayan işletmelere 2022'de 1152 lira para cezası kesilecek. Hazine ve Maliye Bakanlığı 1 Ocak 2023'ten itibaten kış lastiği taktırmama cezalarını revize edecek. 

Petlas lastiklerini de bünyesinde bulunduran AKO Grup Pazarlama Müdürü Esra Ertuğrul Boran, kış lastiklerinin sürüş güvenliğinin aracın yere temas etmesini  sağlayan lastiklerden başladığını belirtti. 

YOL HAKİMİYETİNİ YÜZDE 50 ARTIRIYOR

Kış lastiklerinin frenleme mesafesinin yaz lastiklerine göre çok daha kısa olduğunu ve çekiş gücünün daha yüksek olduğunu söyleyen Ertuğrul Boran, bunların soğuk ve karlı havalarda sürücü için kolaylık sağladığını ve yol güvenliğini desteklediğini söyledi ve şu şekilde konuştu:

Kış lastikleri, +7 ile -40 derece arasındaki sıcaklıklarda sertleşmeyi önleyen yumuşak bir bileşime ve karlı, buzlu yollarda tutunmayı artırıcı sırt desenlerine sahiptir. Kış lastiği soğuk havalarda yaz lastiğine oranla yüzde 50 daha iyi yol hakimiyeti sağlar. Fren mesafesini yüzde 50'ye kadar kısaltır. Kışın kış lastiği, yazın yaz lastiği kullanıldığında her iki lastiğin yuvarlanma direnci düşük olacağından kullanım ömrü 2 katına kadar uzar.

YAKIT TASARRUFU SAĞLIYOR

Kış lastiklerinin yalnızca güvenli olmadığını ayrıca, yakıt tasarrufuna da destek olduğunu belirten Ertuğrul Boran, kış lastiklerinin karlı zeminde yol tutuşunu artırarak patinajı azalttığını ve böylece daha az yakıtla daha fazla mesafe alınmasını sağladığını söyledi.

Kış lastiklerinin yazın kullanılması ile ise yakıt sarfiyatının olacağını söyleyen Ertuğtul Boran, mevsimine göre lastik kullanmanın önemine dikkat çekti. 

ÜÇ TEPELLİ KAR TANESİ İŞARETİNE DİKKAT!

Esra Ertuğrul Boran kış lastiklerin standartlarını hatırlattı ve şöyle konuştu:

Kış lastiklerinin bu özelliği, AB normlarınca onaylanmış olmalıdır. Kış lastiklerinin bu standardı sağladığını gösteren özel bir 3 tepeli kar tanesi (3PMSF-Three Peak Mountain Snow Flake) işareti ile tanımlanır. Bu işareti yan duvarında taşıyan lastikler kış lastiği olarak adlandırılır. Bu işaret lastiğinizin kış koşullarında yol güvenliği sağlayabildiğinin göstergesidir.

LASTİK DEĞİŞİMİ NE KADAR

Ertuğrul Boran, kış lastiği fiyatlarını ve değişim ücretlerini aktardı ve şöyle konuştu:

Türkiye'de en çok kullanılan ebat olan 205/55 R16 ölçüdeki kış lastikleri, 1100-1700 lira fiyat aralığında satışa sunuluyor. Lastik sökme takma ücretleri, binek araçlar için 150-200 lira, SUV ve hafif ticari araçlar için 200-300 lira aralığında değişiyor. Lastik oteli bedeli ise 4 lastik için ortalama 150-200 lira düzeyinde uygulanıyor. Birçok bayide, söküm takım ve lastik oteli hizmeti paket olarak veriliyor ve bu iki hizmetin fiyatları 300-400 lira olarak uygulanıyor.


 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!