banner2

Suriyelilerin bayram geçişlerine sınırlama! Mazeret bildirine izin var

İkinci bir emre kadar Türkiye'de yaşayan Suriyelilerin bayram geçişlerine sınırlama getirildi. Sadece cenaze, hastalık gibi mazeret bildirenlere geçiş izni veriliyor.

Genel 22.04.2022, 08:48 22.04.2022, 09:03
Abone ol
Suriyelilerin bayram geçişlerine sınırlama! Mazeret bildirine izin var

Bayram tatilini ülkelerinde geçirmek için her yıl binlerce Suriyelinin geçişine sahne olan sınır kapılarından bu yıl nasıl geçiş yapılacağı, gidenlerin Türkiye'ye geri dönüp dönmeyeceği merak konusu. İnternet üzerinden online randevu sistemine kayıt yaptıran ailelerin ilk grubu Azez'e açılan Bab el Salama, bir bölümü ise Çobanbey sınır kapısından (el-Rai) Suriye'ye geçti. Bab el Salama Sınır Kapısı Müdürlüğü, 19 Nisan tarihi itibarıyla sığınmacı ailelerden 361 kişinin Türkiye'den Suriye'ye giriş yaptığını duyurdu.

SURİYE'YE GEÇİŞLERE MAZERET SINIRLAMASI

Milliyet’in haberine göre, önceki günden itibaren Suriye’ye gitmek için bölgeye ulaşan ailelerin kapılardan geçişleri durduruldu. Suriye'ye geçişlerin ikinci bir talimata kadar durdurulduğu, sadece cenaze, hastalık gibi mazeret bildirenlere geçiş izni verildiği kaydedildi.

''HUZURLU BİR ORTAM SAĞLANINCA GÖNÜLLÜ OLARAK DÖNECEKLER''

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuyla ilgili şu ifadeleri kullandı; ''Süleyman Bey'in dediği doğrudur. Sığınmacıları kovan değil kucaklayan bir iktidarız. Kuzey Suriye'deki briket evlerin bitişiyle birlikte onları oralara dönüşünü sağlayacak ve huzurlu bir ortam sağlanınca zaten kendileri gönüllü olarak oraya dönecektir.''

BAHÇELİ: ASAYİŞİ BOZANLAR SINIR DIŞI EDİLMELİ

MHP lideri Devlet Bahçeli, dün partisinin grup toplantısında konuşmuştu. Gündemdeki sığınmacı tartışmalarıyla ilgili açıklamalarda bulunan Bahçeli, "Sığınmacı sorunu istismara çanak tutmadan çözülmeli. Türkiye onun bunun elinde oyuncak olmayacak. Türkiye'de geçici koruma statüsüyle bulunuyorken toplumsal huzuru, asayişi kimler bozuyorsa, gözünün dışına bakılmadan sınır dışı edilmeli" diye konuşmuştu.

SOYLU: BU MESELE PROVOKE EDİLİYOR

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, siyasetteki sığınmacı tartışmalarıyla ilgili "Bayramda ülkelerine gidebilen Suriyeli sığınmacıların geri dönmelerine gerek yok" açıklamasının hatırlatılması üzerine, Bahçeli'nin grup toplantısını dinlediğini söyledi. Bakan Soylu, "Sayın Bahçeli'nin bu konuda daha önceki konuşmalarını ve MHP'nin göç raporunu okumuş birisi olarak söylüyorum; o gün ne söyleniyorsa bugün aynı anlayışla aynı değerlendirmeler ortaya koyuluyor. Yani farklı bir üslup söz konusu değil. Bu zamana kadar 500 bin gönüllü geri dönüş yaptı. Bugün bu mesele provoke ediliyor. Bir kez daha ifade etmek istiyorum. Bu insanlar elbette ki kendi memleketlerine geri dönecekler. 490 bin üzerindeki Suriyeli güvenli bölgelere döndüler, bundan sonra da dönecekler. Zaten güvensiz bölgelere gidişin olabilmesi mümkün değildir. Bu bayram için de önümüzdeki bayram için de güvenli bölgelere gidiş konusunda bizim de bir kısıtımız söz konusudur. Yani bayram gidişine bir kısıtımız var" ifadelerini kullanmıştı.

192 BİN SURİYELİYE VATANDAŞLIK VERİLDİ

Bakan Soylu, Türkiye'de 2021 sonu itibarıyla geçici koruma kapsamında gelen 192 bin Suriyeliye vatandaşlık verildiğini kaydedip, "Bunun 120 bini karı koca, geri kalanı da çocuk. Suriyeli iş insanları, zanaatkarlar, öğretim üyeleri, doktorlar, mühendisler, 'Bunları kaçırıyorsunuz yurt dışına, kaçırmayın' diyenlerle bugün 'Siz 190 bini niye vatandaş yaptınız' diyenler aynı insanlar" demişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!