banner2

Sultan Abdulhamid'in oğlunun sürgün yaşamı! Piyanistlik yaparak geçimini sağlıyordu

Osmanlı Devleti'nin 33. padişahı Sultan Abdulhamid'in oğlu Ahmed Nureddin Efendi saltanatın kaldırılmasından sonra sürgün edildiği Fransa'da bir parkta açlıktan ölmüş halde bulundu. Cebinden çıkan notta ise, "ben ölürsem kimseyi suçlamayın, zira açlıktan ölüyorum, bir sinemada piyano çalarak hayatımı kazanıyordum. Şimdi bu işi de bulamıyorum, cebimdeki para ile tabut alıp beni defnedersiniz" ifadeleri yer alıyordu.

Genel 21.03.2022, 14:56
Abone ol
Sultan Abdulhamid'in oğlunun sürgün yaşamı! Piyanistlik yaparak geçimini sağlıyordu

Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde tahta geçen 2. Abdulhamid'in oğlu olan Ahmet Nureddin Efendi, 7 yaşında iken askeri eğitim almış, 15 yaşında iken 1916 yılında ise Almanya'ya askeri eğitim alması için gönderilmiştir. 

ALMANYA'DA EĞİTİM GÖRDÜ 

Almanya'nın 1. Dünya Savaşı'ndan mağlup olarak ayrılması üzerine ülkesine geri dönmüş, Sultan Abdulhamid'in yaverlerinden olan Adapazarlı Hüsnü Paşa'nın kızı Andelib Hanım ile gizlice evlenmiştir. 

46 YAŞINDA SÜRGÜNE GÖNDERİLDİ 

1922 yılında saltanatın kaldırılmasının ardından Fransa'ya sürgüne gönderilen Ahmed Nureddin Efendi 46 yaşında miralay rütbesindeyken sürgüne gönderilmişti. 

PİYANİSTLİK YAPARAK GEÇİMİNİ KAZANIYORDU

Burada geçimini piyanistlik yaparak geçiren Ahmed Nureddin Efendi, 1944 yılının ağustos ayında Fransa'da bir parkta açlıktan ölmüş şekilde bulundu. 

'BEN ÖLÜRSEM KİMSEYİ SUÇLAMAYIN' 

Cebinden 1800 frank ve bir not çıktı. Kendi el yazısı olan notta, "ben ölürsem kimseyi suçlamayın, zira açlıktan ölüyorum, bir sinemada piyano çalarak hayatımı kazanıyordum.Şimdi bu işi de bulamıyorum, cebimdeki para ile tabut alıp beni defnedersiniz" ifadeleri yer alıyordu. 

FRANSA'DA TOPRAĞA VERİLDİ 

Ahmed Nureddin Efendi, Fransız yönetiminin Faslı Müslümanlara tahsis ettiği Bobigny Müslüman Mezarlığına defnedildi. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!