Süleyman Soylu vatandaşlığa geçen Suriyeli sayısını açıkladı

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, "Bugüne kadar kriterlerini sağlamak suretiyle vatandaşlık hakkı kazanan ve Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı olan Suriyeli sayısı 200 bin 950'dir" dedi.

Genel 10.05.2022, 11:52 10.05.2022, 12:34
Abone ol
Süleyman Soylu vatandaşlığa geçen Suriyeli sayısını açıkladı

Siyasette sığınmacı tartışması devam ederken İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, sosyal medyadaki yalan yanlış bilgilere inanılması gerektiğini söylerken ''algı operasyonu ve dezenformasyon yapılıyor.'' dedi.

''VATANDAŞ OLAN SURİYELİ SAYISI 200 BİN 950''

Konuyla ilgili İçişleri Bakanı Süleyman Soylu'dan yeni bir açıklama geldi. Bakan Soylu, ''Bugüne kadar vatandaşlık hakkı kazanan Suriyeli sayısı 200 bin 950'dir. 113 bin 654'ü reşittir. 69 bin 930'u erkektir reşit olanların. 87 bin 296'sı da çocuktur. Afganistan uyruklu sayısı da 37 bindir. Bunun 17 bini Türkmendir. Uygur Türklerinin bir kısmının ikameti yoktu, bir kısmı vatandaş değildi. Hepsini uzun dönemli ikamete çevirdik. Uygur Türkleri dahil olmak üzere hepsine İstanbul'da müracaatları halinde Özel Türk soylaır ofisi kurduk. Şu anda 6 bin Uygur Türkü vatandaş oldu, 2 bininin de vatandaşlık işlemleri de devam ediyor. 25 bin de yabancı yatırımcılıktan vatandaşlık kazanan var. Bu yabancı yatırımcılardan elde edilen gelir 7 milyar 530 milyon dolar. 3 türlü Türk vatandaşlığı kazanma yolu var: Genel olarak, evlenme yoluyla ve istisnai olarak...'' dedi.

''5 YIL BURADA İKAMET EDİYORSA SUÇA KARIŞMAMIŞSA VATANDAŞ OLABİLİR''

''5 yıl Türkiye'de kesintisiz ikamet ediyorsa, bu sürede suç ve suça dair bir konuya karışmamışsa Türk vatandaşı olabilir.'' diyen Soylu, ''Bir Türk vatandaşıyla 3 yıl evliyseniz yine Türk vatandaşlığı için başvurabilirsiniz. İstisnai olarak da Türkiye'de sanayi, kültürel, müzik gibi alanlarda fayda sağlayacağı değerlendirilen yabancılar da vatandaş istisnai olarak olabilir. 6 aydan fazla hapis cezası almış yabancıların vatandaşlık başvurusu reddedilir. İçişleri Bakanı imzasıyla onay makamı olan Cumhurbaşkanı'na gönderilir. Vatandaşlığa alma işlemi gibi vatandaşlıktan çıkarma işlemi de aynı şekilde yapılır. Kişinin Göç İdaresi'ne bağlı bulunduğu dönem içindeki kayıtlarının ne olduğunu değerlendirmek durumundayız.'' ifadelerini kullandı.

3 MİLYON İDDİASINA YALANLAMA

Bakan Soylu geçtiğimiz hafta yaptığı açıklamada da Türkiye'de 3 milyon 762 binin üzerinde Suriyeli olduğu iddialarını yalanlamış, son 5 yılda gidenlerin sayısının 1,5 milyon kişiyi geçtiğini söylemişti.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!