Sözcü'nün '122 bin' çarpıtması: Bakan Yardımcısı Çataklı'yı böyle hedef aldılar

Sözcü gazetesi vatandaşın zihnini bulandırmak ve hükümetin göçmenleri kontrol edemediği algısı oluşturmak için ders niteliğinde bir çarpıtmaya imza attı!

Genel 21.06.2022, 15:08 21.06.2022, 15:12
Abone ol
Sözcü'nün '122 bin' çarpıtması: Bakan Yardımcısı Çataklı'yı böyle hedef aldılar

Son dönemde manipülatif bilgilerle sığınmacılar üzerinden yabancı düşmanlığı yapan belirli çevreler yeni bir iddiayla ortada. Hükümetin sığınmacıları kontrol edemediği algısı oluşturmaya çalışan Sözcü gazetesi, İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı'ya dayandırarak yayınladığı haberde amatörce bir çarpıtmaya imza attı. Gazete, İsmail Çataklı'nın "122 bin Suriyeli nerede? Kayıp, aradık ama yoklar" dediğini ileri sürdü. 

TBMM İnsan Hakları Komisyonu'na geçtiğimiz hafta bilgi veren İçişleri Bakan Yardımcısı İsmail Çataklı, burada yaptığı konuşmada Türkiye'deki toplam Suriyeli sayısının yaklaşık 3 milyon 760 bin olduğunu kaydetmiş ve bunların içerisinde, Türkiye'de olduklarına ilişkin bir süredir hiçbir işaret bulunmayan ve bu nedenle isimleri 2 yıl önce askıya alınmış 122 bin kişi olduğunu söylemişti. 

GAZETE BU CÜMLEYİ ÖYLE BİR ÇARPITTI Kİ!

Çataklı'nın verdiği bu bilgileri çarpıtma için bulunmaz bir fırsat olarak gören Sözcü gazetesi, Emin Özgenül imzalı haberde tuhaf ifadeler kullandı. Çataklı'nın 'itirafta bulunduğunu', devletin 122 bin Suriyeliyi bulamadığını ileri süren Sözcü, bu kişilerin isimlerinin zaten askıya çekildiği gerçeğini görmezden geldi. Daha önce İçişleri Bakanı  Süleyman Soylu'nun da benzer şekilde açıkladığı veri, 2016 yılından bu yana batıya göç eden 667 bin düzensiz göçmen arasında bulunan ve  Türkiye’de olduğuna dair hiçbir hareketlilik olmayan kişileri kapsıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!