banner2

Sosyal medyada sahte hesaplara hesap sorulacak

AK Partili kurmaylar ve ilgili bakanlar, sosyal medya düzenlemesi için Meclis'te bir araya gelecek. Sahte hesaplarla mücadele edebilmek için yeni formüller devrede.

Genel 20.08.2021, 10:05 20.08.2021, 10:54
Abone ol
Sosyal medyada sahte hesaplara hesap sorulacak

Sosyal medya ile ilgili yeni yasama yılında Meclis’in gündemine getirilmesi planlanan “dezenformasyonla mücadele yasası” taslağının hazırlıkları sürüyor. Taslakta, sosyal medya platformlarıyla ilgili önemli düzenlemelerin yer alacağı öğrenildi. Özellikle sahte hesaplar üzerinden yapılan provokatif paylaşımların önüne geçecek bir adım atılacak. Bu kapsamda, sosyal ağ sağlayıcılarının suç teşkil eden paylaşımlar yapan sahte hesaplara ilişkin gerektiğinde ilgili mercilere bilgi vermesi hüküm altına alınacak. Sahte hesaplarla mücadele kapsamında “kimlik doğrulama sistemi”nin daha etkin uygulanması sağlanacak. Halihazırda, platformlar bilgi talep edilen hesaplarla ilgili hiçbir veri paylaşmıyor.

YAPTIRIM UYGULANACAK

Yenişafak'tan Osman Özgan'ın haberine göre; Ayrıca yine konusu suç olan paylaşımlarla ilgili de sosyal medya platformlarına yükümlülük getiriliyor. Yapılan düzenlemeyle yasa dışı olarak kabul edilen içeriklerin, şikayet gelmesinin ardından belli bir süre içerisinde kaldırılmasının hüküm altına alınmasını öngörüyor. Bu yükümlülükleri yerine getirmeyenlere yaptırım uygulanması öngörülüyor. Bu kapsamda, bu platformlara para cezası verilmesi gündemde olacak.

İKİ MODEL ÜZERİNDE ÇALIŞILIYOR

Almanya ve Fransa modeli üzerinde çalışmalar yapan AK Parti’nin özellikle trol hesapların belirlenmesi üzerinde yeni bir formül aradığı öğrenildi. Buna göre, trol hesaplarla ilgili adli sürecin işlemesi için sosyal medya platformlarından hesap bilgileri istenecek. Paylaşımı silmeyen sosyal medya platformlarına para cezası verilebilecek. BTK ya da RTÜK içinde kurulması planlanan kurul, sosyal ağ sağlayıcılarıyla irtibatlı olacak.

''SOSYAL MEDYA YASASI DEĞİL''

Sahte hesaplar üzerinden suç teşkil eden paylaşım yapan kişilerin bulunamadığına ve sosyal ağ sağlayıcıların da bununla ilgili bilgi paylaşmadığına dikkat çeken AK Parti kurmayları, “Sosyal ağ sağlayıcılarına ‘sen bu isimleri ver ya da buna erişim sağla’ diyeceğiz. Bunlara düzenleme getireceğiz. Bu bir sosyal medya yasası değil, dezenformasyonla mücadele yasasıdır. Bunları bir çerçeveye alacağız. Sansür, yasaklama ve engelleme söz konusu olmayacak” ifadelerini kullandı.

AK Parti kurmayları ile ilgili bakanların önümüzdeki günlerde bir toplantı yapacağı öğrenildi.

ERDOĞAN NE DEMİŞTİ?

Cumhurbaşkanlığı Kabine Toplantısı'nın ardından  konuşan Cumhurbaşkanı Erdoğan, sosyal medya ile ilgili şu ifadeleri kullanmıştı; ''Meclis'in açılmasıyla birlikte Avrupa'dakine benzer bir sosyal medya düzenlemesini gündeme getirerek bu alandaki kirliliğin önüne geçmekte kararlıyız.''

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!