Son dakika! Süleyman Soylu'dan provokasyon yapanlara tepki: Bunlar operasyon çocukları

Son dakika haberleri... İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TGRT Haber'de canlı yayında gündemin öne çıkan başlıklarını değerlendirdi. Sosyal medyada provokasyon peşinde koşanlara tepki gösteren Süleyman Soylu, ''Sığınmacılar üzerinden provokasyon yapılıyor. Bunları operasyon çocukları paylaşıyor.'' dedi.

Genel 05.05.2022, 16:55 05.05.2022, 18:08
Abone ol

İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, TGRT Haber'de canlı yayında gündeme dair açıklamalarda bulundu. Bakan Soylu'nun açıklamalarından öne çıkanlar şu şekilde; 

1 Mayıs coşkusu olaysız kutlandı. 1 Mayıs'ta tüm önlemler eksiksiz alındı. Hiç olay olmasın isteriz, hiç tartışma çıkmasın isteriz ama hayatın olağan akışının kendi getirdiği maalesef bir süreler var. Bizim görevimiz bunu düşük tutma. Trafik kazasında aldığımız tedbirler çerçevesinde 230 bin emniyet ve jandarma ekiplerimiz hepimiz sokaklardaydık.

TRAFİK KAZALARINDA AZALMA VAR

2020 ve 2021 bayramları salgın dönemine geldi. Bu bayramda daha çok yoğunduk ama trafik kazaları çok ciddi oranda azaldı. Yaralı sayısı yüzde 47 düşüş yaşandı. Ölümlü kazalar yüzde 61 azaldı. Her yüz ölümden yüzde 22'si yaya. 

''HIZ LİMİTLERİNİ ARTIRIYORUZ''

İçişleri Bakanlığı'nın kanun verdiği çerçevesinde 1 temmuz itibari ile çalışmalar hazırlıyoruz. Otoyollarda ve otobanlarda hız limitini 1 Temmuz itibariyle 140 km/s ,cezai işlem limiti ni de 154 km/s olarak düzenleyeceğiz. Kuzey Marmara, İstanbul - İzmir ve Ankara - Niğde otoyolu 140 km hızı kaldırabilecek standartta.

''PROVOKASYONLARIN SEBEBİ 2023 SEÇİMLERİ''

Dünya tarihinin en önemli göç meselesini yaşıyoruz. Burada Türkiye'ye karşı kimlerin davrandığını konuşacağız. Bugün tükürdüklerini yalayanları, provokasyonları hepsini konuşacağız. Türkiye üzerinde oynanan oyunları konuşacağız. Paralı askerlerle insanları öldürüyorlar. Irak ve Suriye'yi sömürüyorlar. İç savaş varsa, yoksulluk varsa, eğitime, gıdaya, sağlığa erişemiyorlarsa bu insanlar ne yapacak? El altından buradaki büyükelçiliklerinden operasyon hazırlayanlar var. Kim kimin adamı hepsini çözdük. Provokasyonların sebebi 2023 seçimleri. Kim kimin adamı hepsini çözdük. Suriye'de büyük bir kıyım var. Terör örgütü PKK/PYD ve DEAŞ hala Suriye'de. Afganistan'daki göçün sebebi biz miyiz? Suriye'deki savaşı biz mi başlattık? Irak'a girip biz burayı özgürleştireceğiz diyen ABD dediğini yaptı mı? Yoksa insanların orada yarınlarını mı aldı?  Peki Yemen, Lübnan ya Orta Asya. Eğer iç savaş varsa eğer yoksukluk varsa, bir taraftan eğitim, suya gıdaya erişemiyorsa bu insanlar ne yapacaklar? İnsanları vekalet savaşının içerisine düşürmüşsünüz.  Çekilmişsiniz yetmemiş afyon tarlaları kurarak bunu dünyada satışa sunuyorsunuz. Bunu biz yapmadık pafyon takan Batılılar yaptı. Bugün bu operasyonların içinde de onlar var.

"BÜYÜKELÇİLER ÜZERİNDEN OPERASYON YAPANLAR VAR"

Bir taraftan aman aman sakın göndermeyin diyeceksiniz el altından Büyükelçi üzerinden operasyon yapanlar var. Dışarıdan ve içeriden saldırı var. Bunun sebepleri var. 2023 yılında seçim var. 2019 yılında bu durumu kullanan siyasi partiler bazı belediyeleri kazandı. Göçmenler konusunda ne yaptılar? Şimdi unuttular. 2023 seçimleri geldi. AK Parti ve Cumhur İttifakı zora düşürecek şeyler söyleyerek  bir pozitif katkı kullanmadan 'Göndereceğiz' diye söylemlerde bulunuyor. Hadi Halep'e gönderde göreyim.

''KILIÇDAROĞLU'NUN ARKADAŞLARI İSTİLA ETMEYE ÇALIŞIYOR''

Kim neyin istilasını yapacak ya biz PKK'ya istila yaptırmadık. PYD yapmaya çalıştı yapamadı. Kılıçdaroğlu'nun arkadaşları yapmaya çalıştı yapamadı. Belediye Başkanlarının terörist olarak işe aldıkları yapmaya çalıştı, yapamadı. Kime istila ettireceğiz bu memleketi. Kendi sınırlarımızda bunu yaptırmıyoruz. Türk turizminin önünü kesmek istiyorlar. Turizmin önünü kesmek isteyenlere fırsat verilmeyecek. Rejim İdlib'i bombalamadı. Bizim evlatlarımız orada şehit olmuyor mu. Biz neredeyiz. İnsanlar neden çadırda dursun neden gıda paketlerine ihtiyaç duysun. Vallahi giydiklerime üzülüyorum. Oturduğumuz masada yetim çocukları var. Elimizi tutup bırakmıyor. Çadırda yaşıyorlar. Kılıçdaroğlu bilmez. Atme Kampı'nı. 1 milyon 700 bin insan oralarda yaşıyor. Bizim orada onları tutmak için nasıl çabaladığımızı biliyorlar mı? Biz Afrinden çıkarsak Afrin terörist dolar. Hataylılara, Anteplilere, Osmaniyelilere, Kilislilere, Adıyamanlılara söylüyorum: Şu anda Amanoslar'da tek bir terörist ya var ya yok! Onu da arıyoruz, bulacağız. İkinci sebep Türkiye'nin ihracatı arttı. 300 milyar seviyesine Türkiye'nin geleceğinin göstergesi. Bu üretim ile oluyor. Üretim ekonomisi ortadan kaldırmaya çalışıyor. Üçüncüsü ise ortadoğu arap turizmi. Bakın geçen yıl 4 milyon civarında orta doğu coğrafyasından insan geldi. Türkiye içerisinde etrafındaki gelebilecek olan misafirlere algı oluşturup, turizmin önünü kesmek isteyenlere fırsat tanıyacak bir anlayışı serbest bırakmamızı istiyorlar. 

"AVRUPA'DAKİ AŞIRI SAĞ YÜKSELİŞİ TÜRKİYE'DE İŞLEMEZ"

Biz Türk düşmanlığı yapıyormuşuz. Bunu kim söylüyor? Bunu her partiden kovulan isim söylüyor. Avrupa'da yükselen aşırı sağcı söylemleri burada yapmaya çalışıyor. Burası Müslüman bir ülke. Bizim inancımız ve geleneğimizde bu yok. Bizim iskandinav ülkesi olduğumuzu düşünenlere söylüyorum. İstanbul'daki ve diğer illerde çıkan yalan videolar ve bot hesapların organizayonu anlatıyorum. Hükümet hedef alındı. Yüzde 58.46'sı bot ve sahte hesap.

''3 MİLYONUN ÜZERİNDE SURİYELİ KESİNLİKLE YOK''

Türkiye'de 3 milyon 762 bin 686 Suriyeli var. Geçici koruma statüsünde. İkamet izni ile kalan yabancı ise 1 milyon 417 bin. Artı uluslararası koruma. Yani Türkiye'ye gelip kendini atmış. Hangi bölgelerden bu savaş bölgelerden. Bu da 320 bindir. Bunun aşağı yukarı 4 milyon 100 bini mülteci diyebileceğimiz statüde. 1 milyon 417 bin ise ikametli yabancı var. İstanbul'da şu an toplam 500 bin kayıtlı Suriyeli var. Türkiye'de 1 milyon 417 bin yabancı var. 122 bin kişiyi pasife aldık. Biz onlara Türkiye'nin hiçbir yerinde rastlamadık. 3 milyonun üzerinde Suriyeli keslinlikle yok. İstanbul'da fabrikanda Suriyeli çalıştır, sigortada yapma. Sonra 'Bu Suriyeliler' ne olacak de. Önce iş insanları isyan edecek. Ben Çalışma Bakanlığı döneminde iş insanları geldi. Suriyelilerin çalışması için düzenleme yapılmasını istedi. 

''SESSİZ İSTİLA BİR EDEPSİZLİKTİR''

Sessiz İstila belgeseli edepsizliktir. Ümit Özdağ'ın yaptığı Soros taktiğidir. Lübnan'da çekilen görüntüler Türkiye'de servis edildi. Hepsi bir merkezden yönetiliyor. Bunlar operasyon çocuklarının paylaşımları. Bunlar bu ülkenin çocukları değiller, açık ve net söylüyorum bunlar birilerinin çocukları olmuşlar. Bu vatandaşımızı korkutmaya yönelik bir süreci tetiklemeye çalıştılar. Bunların insanlık ile alakası yok. Bunlar için İslam'ın güzel sözleri var. Hayvandan aşağıdır. Böyle tipler. Evet bir problem var. 4 milyon sığınmacı var Türkiye'de Dünyada en çok sığınmacı olan ülkeyiz. Ama yalan üzerinden değerlendirerek insanları birbirine kırdırıyorlar. 

''ÜMİT ÖZDAĞ FONLANDIYSA NEREDEN BU BU PARAYI''

Yargının yapması gereken şu. Bu film kin, nefretlik ve düşmanlık üzerine yapıldı. Eğer bu filmi Ümit Özdağ fonladıysa nereden buldu parayı. Bu parayı Özdağ, Ruhşen Çakır gibi sende ABD'deki birtakım Türkiye'yi karıştırmaya yönelik vakıflardan mı aldın onlardan mı fonlandın. Ruhşen Çakır ile oturup sohbet edip, eziyet çeken insanların üzerinden başkalarının para ile keyif yapmak bu ülkenin yargısı tarafından cezasız bırakılmayacaktır. Tamamen ajan-provokasyon işi. AB Türkiye'nin göçmen deposu olmasını istiyor. Suriye'deki iç savaşa sırtımızı dönemezdik. Biriket evler bağışlarla yapılıyor. Suriye'den çıkarsak göç daha da artar. Sayın Ertuğrul Özkök bu milletin cebinden çıkmıyor bu paralar. Televizyona çıkarak bunları söylemek doğru değil. İdeolojik olarak farklı olabiliriz ama insanlığı ezip geçmeyelim. Dünyanın birçok noktasına iyilik trenini gönderiyoruz. Hiç kabul etmem, adam yerine koymam. İnsan yerine koymam, hayvandan aşağıya bir adamdır Ümit Özdağ.

6'LI MASAYA TEPKİ: REZİL RÜSVA OLACAKLAR

Önümüzdeki günlerde söyleyeceğim. Rezil rüsva olacaklar. O büyükelçiyi de, ona gideni de, neler konuştuklarını da, öncesinde de neler konuşulduğunu açıklayacağım. Bu ülke bedava bir ülke değil. Belki Kılıçdaroğlu çıkar söyler, şu arkadaşımı gönderdim. Ama bunlarda böyle bir hassasiyet yok. Onlar İngiltere Büyükelçisi ile kalkan yerler. Burası birilerinin peşkeş çekeceği ülke değil. Onlar eski Türkiye.

''İSTANBUL'A SIĞINMACILARA KAPATTIK''

1 milyon Suriyeliye briket evler hazırlıyoruz. 750 bin Suriyeli çocuk Türkiye'de doğdu. 200 bin 950 kişi Suriyeli Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı oldu. 113 bin 654 Suriyeli vatandaş oldu. (reşit olanlar) 17 bin Afganistan Türkmeni vatandaş oldu. Son 10 yılda TC vatandaşı yapılan Türk sayısı Arap-Kürt diğer unsurdan fazla. 172 bin Ahıska, Suriye, Uygur Türk'ü vatandaş olmuş. Arap-Kürt vs sayısı 150 bin. 1 milyon Suriyeliye konut imkanı sağlayacağız. İstanbul'a geçici statü konumunda kimseyi almıyoruz. Esenyurt'u Fatih'i kapattık. Türkiye'de 800 mahalle kapattık. Fatih'te yabancı sayısı düşmeye başladı. Sığınmacıya İstanbul'u kapattık. 1 milyon 423 bin kaçak mülteci yakaladık. 2017'den bu yana Suriyeli sayısı artmadı. Gönüllü olanları ve kaçakları zaten gönderiyoruz. Her yüz Suriyeli'den yüzde 1,3'ü suça karışmış.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!