Son dakika: Çavuşoğlu'ndan Paris Başkonsolosluğu saldırısına ilişkin açıklama

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Paris Başkonsolosluğu'na yapılan saldırı ile ilgili konuştu. Çavuşoğlu, "Misyonları koruma sorumluluğu ev sahibi ülkededir. Fransa'nın somut adımlarını görmek istiyoruz" dedi.

Genel 13.05.2022, 11:45 13.05.2022, 14:40
Abone ol

Son dakika! Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Kongo Demokratik Cumhuriyeti Başbakan Yardımcısı ve Dışişleri Bakanı Christophe Lutundula Apala ile bir araya geldi.

''FRANSA'NIN ADIMLARINI GÖRMEK İSTİYORUZ''

Paris Başkonsolosluğu'na yapılan saldırı ile ilgili konuşan Çavuşoğlu, "Saldırıyı gerçekleştirenler hesap vermeli. Misyonları koruma sorumluluğu ev sahibi ülkededir. Fransa'nın somut adımlarını görmek istiyoruz. Biz de gerekli temaslarda bulunduk. Fransa'nın Ankara Maslahatgüzarı'na beklentilerimizi açıkça söyledik. Böyle bir saldırının tekrar etmemesi için de gerekli önlemleri almalarını hatırlattık." ifadelerini kullandı. 

''PKK'YI MEŞRULAŞTIRMA ÇABASI''

ABD'nin Suriye yaptırımlarındaki muafiyetleri konusunda konuşan Çavuşoğlu 'İdlib'de milyonlarca yerinden edilen insan var. Suriyeliler için orada briket ev yapıyoruz. Yaptırımların esnetilmesi gereken bölge İdlib. Türkiye'den 500 bin civarında Suriyeli terörden arındırdığımız bölgeye dönüyor. Destek olsa daha fazla dönüş olacak. PKK'yı YPG'yi meşrulaştırma çabası görüyoruz" dedi.

EYP İLE SALDIRI DÜZENLENDİ

Fransa’nın başkenti Paris’te bulunan Türkiye Başkonsolosluğu'na kimliği belirsiz kişi veya kişilerce el yapımı bomba (EYP) ile saldırı düzenlenmişti. Saldırıda başkonsolosluk binasında hasar meydana geldi. Paris Başkonsolosluğuna kimliği henüz belirlenemeyen kişiler tarafından 12 Mayıs gecesi yerel saatle 02.30 civarında havai fişek tipi patlayıcı maddelerle saldırılmıştı. Saldırıda başkonsolosluk binasının penceresi ve dış cephe duvarında hasar meydana gelmiş, Fransız makamları saldırıya ilişkin soruşturma başlatmıştı. 

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!