Son dakika! Bakan Koca duyurdu: Maske ve karantina kararı ertelendi

Son dakika haberleri... Koronavirüs Bilim Kurulu'nun bugün yapacağı ve maske ile ilgili önemli kararlar almasının beklendiği toplantı 27 Nisan'a ertelendi.

Genel 20.04.2022, 10:28 20.04.2022, 10:30
Abone ol
Son dakika! Bakan Koca duyurdu: Maske ve karantina kararı ertelendi

İki yıldan bu yana hayatımızda olan ve tüm dünyada milyonlarca insanın ölümüne yol açan Kovid-19'da sona geliniyor. Vaka sayıları azaldı hastanelerdeki yoğunlukta ciddi derecede düşüş var. Açık alanlarda maske zorunluluğunun kaldırılmasından sonra yeni bir döneme giriyoruz. Sağlık Bakanlığı Koronavirüs Bilim Kurulu Sağlık Bakanı Fahrettin Koca başkanlığında bugün toplanacaktı. Ancak Bakan Koca, son akika yaptığı açıklamada maske kararının haftaya ertelendiğini bildirdi.

MASKE KARARI HAFTAYA KALDI

Bakan Koca, şu açıklamayı yaptı; ''Koronavirüs Bilim Kurulu son toplantısını 2 Martta yapmıştı. Salgınla mücadele tarihine geçecek o toplantıda alınan kararların isabetini hep birlikte gördük. Bilim Kurulumuz, daha da tarihi bir toplantıyı bugün yapacaktı. BU TOPLANTININ GÜNÜ, 27 NİSAN ÇARŞAMBA OLARAK DEĞİŞTİ.'' 

Toplantı gerçekleşseydi şu konular masaya yatırılacaktı;

*Kapalı alanlarda maske şartının esnetilmesi gündemde. 

*Okullardaki maske zorunluluğuna yönelik de bir karar alınması bekleniyor.

*Karantina süresinin de kaldırılması bekleniyor.

*Şehirlerarası toplu taşıma, hastaneler, restoranlar gibi kritik yerlerde maske sınırlamasının devam etmesi öngörülüyor.

VEFAT SAYILARI SON 1,5 YILIN EN GÜŞÜK DÜZEYİNDE

Hatırlanacağı gibi geçtiğimiz günlerde bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, vaka ve vefat sayılarının son 1,5 yılın en düşük düzeyine gerilediğini hatırlatmıştı. Bakan Koca, "Dünya gündemini 2 yıldır esir alan corona virüs salgını hala gündemimizde olsa da artık zihnimizden çıkarma zamanı gelmiştir. Bundan sonra kişisel korucuyu tedbirler ve aşı ile korunup günlük hayatımızı sürdürmek istiyoruz. Daha güvendeyiz artık, aşımız ve ilacımız var" demişti.

''EN ÖNEMLİ TOPLANTILARDAN BİRİ OLACAK''

Vaka sayılarının düştüğünü ifade eden Bakan Koca, "Hastanelerimizde, yoğun bakımlarda gittikçe hastalarımız azalmakta, koronavirüs servisleri peyderpey kapanmaktadır. Bu hafta çarşamba günü toplanacak Bilim Kurulu'muzda salgında gelinen noktayı ve mevcut tedbirleri ele alacağız. Kanaatimce Bilim Kurulu'nun en önemli toplantılarından biri olacaktır." ifadelerini kullanmıştı.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!