Son dakika! Bakan Çavuşoğlu'ndan F-16 açıklaması! 'ABD ile satın alma konusunda hala görüşüyoruz'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Brüksel'deki NATO Dışişleri Bakanları toplantısıdan gündeme ilişkin değerlendirme yaptı. Çavuşoğlu, ABD'nin Türkiye'ye satacağı F-16'lar hakkında konuştu.

Genel 07.04.2022, 17:02 07.04.2022, 18:01
Abone ol
Son dakika! Bakan Çavuşoğlu'ndan F-16 açıklaması! 'ABD ile satın alma konusunda hala görüşüyoruz'

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, NATO Dışişleri Bakanları Toplantısı için Belçika'nın başkenti Brüksel'deydi. 

Çavuşoğlu, Dışişleri Bakanları zirvesi sonrası, basın mensuplarının sorularınıuı yanıtladı. 

F-16'LAR TÜRKİYE'YE VERİLECEK Mİ? 

Türkiye'nin ABD'den talep ettiği F-16'lar hakkında değerlendirme yapan Çavuşoğlu, "ABD ile yeni tip F-16'ların satın alınması konusunda görüşüyoruz. Hala Rusya'dan alınan S-400'ler konusunda rahatsızlıklarını dile getiriyorlar, ancak bu anlaşmanın gerçekleşmesinin NATO için çok önemli olduğunu kabul ediyorlar. Bizim de çok rahatsız olduğumuz konular var. Özellikle ABD'nin Suriye'de YPG'yi desteklemesi bizim için bir ulusal güvenlik meselesi." ifadelerine yer verdi. 

Bakan Çavuşoğlu'nun konuşmasından öne çıkanlar; 

Türkiye olarak Ukrayna konusunda ilkeli bir tavır sergilerken, Cumhurbaşkanı Erdoğan liderliğindeki adımlarımız hakkında bilgi verdik.

Yabancı ülkeler bize teşekkürlerini dile getirdi. Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba da bize arabuluculuk rolümüz için teşekkür etti.

Buça'da yaşanan olaylar müzakere sürecini gölgeledi. Türkiye olarak Buça'dan gelen görüntüleri kabul edilemez buluyoruz.

Önümüzdeki süreçte liderler düzeyindeki üçlü bir toplantıyı yapmak için mutabık kaldık.

Bugünlerde konuşulan en önemli diğer konulardan biri ise İsveç ve Finlandiya'nın NATO üyesi olarak kabul edilmesi. Bu konu hakkındaki fikirlerimizi dile getirdik.

İNGİLTERE TÜRKİYE'YE İHRACAT YASAĞINI KALDIRDI

İngiltere Dışişleri Bakanı Liz Truss ile de görüştük. İngiltere Türkiye'ye ihracat kısıtlamalarını kaldırdı. Bundan memnuniyet duyuyoruz. İngiltere ile askeri ve savunma malzeleri ile enerji alanında iş birliğini geliştirmek istiyoruz.

UKRAYNA'DAN TAHLİYE EDİLEN VATANDAŞLAR

En son görüşmemimizi Ukrayna Dışişleri Bakanı Kuleba ile gerçekleştirdik. Buça'daki görüntüler gerçekten kabul edilemez. İnsanlık dışı bu görüntüler kabul edilemez. Mariupol'den deniz yoluyla tahliyeler konusunda hem Rusya hem Ukrayna tarafıyla görüşmelerimiz devam ediyor. Her iki ülkeye de bu konunun iyi bir şekilde denetlenmesini söyledik.

Ama hala 30 civarında vatandaşımızın ve refakatçilerinin Ukrayna'da olduğunu biliyoruz. Tabi müzakere sürecini de ele aldık. Kendisi de en çok müzakereler konusunda Türkiye'ye güvendiğini ve belli bir mesafenin kat edildiğini söyledi.

Sonucunda müttefiklerin tavrında çok büyük bir değişim var. Türkiye her zaman barıştan ve uluslararası hukuktan yana tavır göstermiştir.

MÜZAKERELERİN TÜRKİYE'DE YAPILMASINI İSTİYORUZ

Attığımız tavırları her zaman cesurca gerçekleştirdik. Bu savaş elbette biter. Dolayısıyla savaş bittikten sonra müttefiklerimizin Türkiye'nin çabalarını unutmamasını umuyoruz.

Burada olası senaryo var. Önce dışişleri bakanları bir araya gelecek, sonra liderler toplanacak. İkinci senaryoda ise dışişleri bakanları ve devlet liderleri bir arada toplanacak. Her iki durumda da olası görüşmelerin Türkiye'de yapılmasını istiyoruz.

Türkiye'de buluşmaya iki ülke de sıcak bakıyor.

MÜTTEFİKLERİMİZ ATTIĞIMIZ ADIMLARDAN MEMNUN 

Türkiye olarak Ukrayna konusunda ilkeli bir tavır izlerken bir yandan da savaşı durdurmak için çaba gösteriyoruz. Birçok müttefikimiz rolümüzden duyduğu memnuniyeti vurguladı.

Sayın Kuleba da toplantılara katıldı ve Türkiye'nin arabulucu rolüne önem verdiğini ve Türkiye'ye güvendiğini açıkladı. Biz bu rolümüze devam edeceğiz.

BUÇA'DAKİ GÖRÜNTÜLER MÜZAKERE ORTAMINI OLUMSUZ ETKİLEDİ

Buça'daki görüntüler kabul edilemez görüntüler. Bu görüntüler oluşan müzakere ortamını maalesef etkiledi. Zor şartlarda bile müzakerelerin devam etmesi önemli biz burada üzerimize düşen rolü oynamaya devam edeceğiz.

PEŞ PEŞE KRİTİK GÖRÜŞMELER YAPILDI 

İtalya Dışişleri Bakanı ile bir araya geldik. İtalya ile hükümetler arası zirveyi bu yılın ikinci yarısında gerçekleştireceğiz. Bunun hazırlıklarını beraber yapacağız.

İsveç Dışişleri Bakanı ile görüştük. İsveç ve Finlandiya'nın olası NATO üyeliği hakkında görüş alışverişinde bulunduk. İsveç'in PKK'lı isimlerle bir araya gelmesinden duyduğumuz rahatsızlığı bir kez daha dile getirdik.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!