banner2

Soğuk hava ve yağış yolda! Uzman isim tarih verdi: Bu kış soğuk geçecek!

Türkiye, bu yaz dönemini kurak ve yağışsız bir şekilde geçirdi. Birçok il, sıcaklık rekorlarına tanıklık ederken barajlar da endişe verici seviyelere düşmeye başladı. Özellikle İstanbul'un Avrupa Yakası'ndaki barajlarda doluluk oranı yüzde 5'in altına geriledi. İklim bilimcisi Dr. Okan Bozyurt, kurak dönemin eylül ayı sonunda sona ereceğini öngörerek, "Ekim ayının başlarında Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı bir sistem bekliyorum" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Genel 21.09.2023, 15:28 21.09.2023, 17:35
Abone ol
Soğuk hava ve yağış yolda! Uzman isim tarih verdi: Bu kış soğuk geçecek!

Bu yaz, Türkiye beklenen yağışı alamadı. Sıcaklık rekorlarının yaşandığı bu dönemde, barajlardaki su seviyeleri de önemli ölçüde azaldı. 

Su tasarrufu çağrıları yapılırken, eylül ayının da beklenen yağışları getirememesi, kış mevsiminin de kurak geçme ihtimali konusunda endişelerin artmasına neden oldu.

Afyon Kocatepe Üniversitesi'nden İklim Bilimci Dr. Okan Bozyurt; "Aralık ayı itibariyle kuzey yarımkürede ciddi kış şartları yaşanmaya başlayacak. Bu kurak dönem Eylül ayının sonlarına doğru sona erecek gibi görünüyor. Ekim ayının başlarından itibaren Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı bir hava sistemi bekliyorum" şeklinde açıklamalarda bulundu.

Hava durumuna ilişkin tahminlerini açıklayan Bozyurt, şöyle konuştu:

"Ekim ayının son haftasında yeni bir kış tahminini paylaşacağım gibi görünüyor. Ancak, bu kuraklık ne kadar sürecek? Eylül ayının başında gelen yağışlar biraz rahatlatıcı olsa da, sonrasında tekrar yüksek basınç etkisi altına girdi ve kuraklık devam etti."

"BU KIŞ ÇOK SOĞUK GEÇECEK"

Yakın gelecekteki gözlemler ve veriler, Eylül ayının bu şekilde sona ereceğini işaret ediyor gibi görünüyor. Hava sıcaklıkları, mevsim normallerinin 2 ila 4 derece hatta bazı bölgelerde 6 derece üzerinde seyretmeye devam edecek gibi duruyor. 

Aynı zamanda yağış miktarı da mevsim normallerinin altında olacak, yani Eylül ayını kurak bir şekilde tamamlayacağız. Bu durum zaten beklendiği gibi, çünkü bu yıl El Niño etkisi altında ve 2023-24 kışı, Kasım ayından sonra gerçek yüzünü gösterecek gibi görünüyor. 

Özellikle Aralık ayı itibariyle kuzey yarımkürede ciddi kış koşulları yaşanmaya başlayacak. Hatta Kasım ayı da dahil edilirse, son yıllara göre oldukça soğuk ve yağışlı bir dönem geçireceğimizi daha önce ifade etmiştim. Ayrıca, iç bölgelerimizin birçok merkezinde Kasım ayında kar yağışı beklediğimizi belirtmiştim.

EKİM AYINDA SOĞUK VE YAĞIŞLI HAVA GELİYOR

Ekim ayına yönelik değerlendirmelerimde, büyük bir sıcaklık düşüşü beklemiyorum, ancak yağış miktarının Eylül ayına göre biraz daha artabileceğini düşünüyorum. 

Eylül ayını kuraklıkla tamamlayacağımızı ifade etmiştim, ancak bu kurak dönem Eylül ayının sonu itibariyle sona erecek gibi görünüyor. Aynı şekilde, Ağustos ayının son günlerinde yüksek sıcaklıklar yaşanırken, 1 Eylül itibariyle birden sıcaklıklarda düşüş gördük.

Benzer şekilde, Ekim ayının başlarından itibaren, 30 Eylül veya 2-3 Ekim gibi bir tarih aralığında, Balkanlar üzerinden gelen soğuk ve yağışlı bir hava sistemi bekliyorum.

YÜKSEK KESİMLERDE KARLA KARIŞIK YAĞMUR VE KAR YAĞIŞI…

Ülke genelinde, özellikle kuzey ve iç bölgelerde, hava sıcaklıkları belirgin bir şekilde düşecek. Sıcaklıkların yaklaşık olarak 8 ila 10 derece arasında azalmasını bekliyorum. 

Ekim ayının ilk haftasından itibaren Karadeniz bölgesinin iç kesimleri, Kuzey ve İç Ege, göller bölgesinin yüksek bölgeleri ile İç ve Doğu Anadolu'nun yüksek kesimlerinde karla karışık yağmur ve bazı bölgelerde yer yer kar yağışları görülebilir.

"ŞU ANKİ KOŞULLAR BUNLAR AMA..."

Şu an itibariyle Eylül ayının sonuna 10 gün gibi bir süre var. Meteoroloji bilimi, kaotik bir yapıya sahip olduğu için her an her şey değişebilir. Yani beklenmedik durumlar, tahmin edilemeyen koşullar ortaya çıkabilir. Ancak şu an için elimizdeki verilere dayanarak önümüzdeki döneme ilişkin bu koşulları öngörebiliriz"

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!