banner2

Size de miras kalmış olabilir! Tapu ve Kadastro Müdürlüğü açıkladı: Adalet Bakanlığı Veraset İlamı ile Sorgulama

Birçok insan anne-baba veya deden kalma miraslarının olup olmadığını öğrenmek için araştırmalar yapıyor. Size de bilmediğiniz akrabalarınızdan miras kalmış olabilir. Öğrenmek için haberin detaylarını inceleyin...

Genel 02.05.2023, 11:43
Abone ol
Size de miras kalmış olabilir! Tapu ve Kadastro Müdürlüğü açıkladı: Adalet Bakanlığı Veraset İlamı ile Sorgulama

Mirasçı olarak, miras konusunda öğrenilen yeni bir detay ile birlikte geçmişten kalan mirasınızın olup olmadığını öğrenmek mümkün. Mirasın öğrenilmesi için çeşitli yollar olduğu ve birçok kişinin bu konuda araştırma yaptığı da ifade ediliyor.

TAPU VE KADASTRO MÜDÜRLÜĞÜ AÇIKLADI

Birçok gayrimenkul sahibi deden kalma bir şeylerin olup olmadığını öğrenmek için derin araştırmalar yapıyor. Araştırmalar bu noktada yoğun şekilde devam ederken Tapu ve Kadastro Müdürlüğü tarafından bir kişiye taşınmaz miras kalması durumunda nasıl öğrenilebileceğine dair açıklama geldi.

NASIL ÖĞRENEBİLİRSİNİZ

Birçok kişi mirasçı olabileceğini düşünmeli çünkü dedelerden, babaannelerden ve anneannelerden kalan miraslar olabilir. Bu mirasları öğrenmenin yolları araştırılırken, Tapu ve Kadastro Müdürlüğü bir kişiye taşınmaz miras kalması durumunda nasıl öğrenilebileceğine dair açıklama yaptı.

Bir sorgulama aracı olan "Miras Kalan Taşınmazları Ara" menüsünden bahsediliyor. Elinizdeki belge türüne göre farklı sorgulamalar yapabileceğiniz belirtiliyor. Mahkeme tarafından verilmiş veraset ilamınız varsa "Adalet Bakanlığı Veraset İlamı ile Sorgulama" bölümünü, noter tarafından düzenlenmiş veraset ilamınız varsa "Notterler Birliği Veraset İlamı ile Sorgula" bölümünü seçmeniz gerektiği ifade ediliyor. Eğer herhangi bir belge yoksa, sadece üst soyunuz olan anne, babanızın ya da vefat etmiş eşinizin adına kayıtlı taşınmazların listesini görebileceğiniz "NVİ Bilgilerimle Sorgula" bölümünü seçmeniz gerektiği belirtiliyor. Seçtiğiniz bölüme göre gerekli bilgileri girmeniz gerektiği vurgulanıyor.

Yorumlar (0)
Yorum yapabilmek için lütfen üye girişi yapınız!